KHK’lılara Polis Engeli

0
549

KHK’lıların Ankara Yılmaz Güney Sahnesi’nde düzenleyecekleri “KHK’lılar Büyük Buluşması” etkinliğine Ankara Valiliği’nin yasak koymasının ardından Saadet Partisi ve HDP, KHK’lıları kendi Genel Merkezlerinde görüşme yapmaları için davet etmişti.

Bunun üzerine Partiler ile görüşmek üzere bu sabah İstanbul’dan Ankara’ya gelenlerin otobüsleri şehre girmeden birçok kez durduruldu ve kimlik kontrolü yapıldı. Polisin müdahalesi ile karşılaşan KHK’lılar şehre sokulmayarak geri yollandı.

Ayrıca Ankara’da HDP Genel Merkezi önüne gelen KHK’lılar da sabah saatlerinde parti binasının sokağında polis engeli ile karşılaştı. Etkinliğin yasak olduğunu söyleyen polisler, partiye girişlere izin vermedi. Bu sırada yaşanan arbedede HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da arada kaldı. Uzun uğraşlar sonucu KHK’lıların parti binasına geçişlerine izin verildi.

HDP Kocaeli Milletvekili Ahmet Faruk Gergerlioğlu yaptığı açıklamada Ankara’daki KHK Buluşmasına gelmek için İstanbul’dan yola çıkan KHK’lıların Ankara Eryaman’da polis tarafından durdurulduğunu ve geçişlere izin verilmediğini söyledi. KHK’lıların Kazan turnikelerine götürüldüklerini ve geri yolladıklarını belirten Gergerlioğlu, “Saadet Partili arkadaşlarımız orada. Bu çok ağır insan hakkı ihlalidir. Bu iktidar tarafından bu insanların sivil ölüme terk edilmesidir. Her şeye rağmen bu toplantıyı yapacağız.” diye konuştu.

OHAL sürecinde 134 bin kişinin KHK ile ihraç edildiğini söyleyen Gergerlioğlu, “Bundan aileleri bile birlikte etkilenen bir buçuk milyon insan. 3 yıldır KHK’lılara karşı sivil ölüm gerçekleştiriliyor. Biz bunu kabul etmiyoruz. OHAL toplumsal boğucu bir afet halini almış durumda. Türkiye bir an evvel hukuk devletine dönmek zorunda. 3-4 aydır bu buluşmaya hazırlanıyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar engelleyemeyecekler.” ifadelerini kullandı.

Yaşanan saldırıların ardından HDP Genel Merkezine gidebilen KHK’lılar ve platform temsilcileri ile gerçekleştirilen görüşme şu an devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.