Kılıçdaroğlu’nun Avukatına “Kılıçdaroğlu’nu Savunduğu İçin” Dava Açıldı

0
523

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik hakkında, Kılıçdaroğlu’nu savunduğu için “Cumhurbaşkanına hakaret ve görevi kötüye kullanma” iddiasıyla dava açıldı.

Çelik, “Müvekkilini savunduğu için avukata dava açılan başka bir ülke daha olamaz. Avukatın savunma dokunulmazlığı gibi evrensel bir ilke ihlal ediliyor.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik’in, geçen yıl Kılıçdaroğlu’nu savunduğu yazılı savunmasında, müvekkilinin sözlerinin doğru olduğunu belirttiği için hakkında “Görevi kötüye kullanma”, “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla dava açıldı.

Avukat Çelik, “Dünyanın hiçbir ülkesinde bir avukata, savunma yaptığı, müvekkilinin sözlerinin doğru olduğunu söylediği için dava açılamaz. Türkiye’de de ilk kez böyle bir olay CHP Genel Başkanının avukatı olduğum için bana uygulandı.” dedi.

Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçen ve 17-25 Aralık sürecinde ortaya çıkan ses kayıtlarının içeriğini TBMM’de okumuş, bunun üzerine Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na dava açmıştı.

Kaynak: Sözcü Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.