Kırgızistan Cumhurbaşkanı “kan döken devlet başkanı olarak anılmak istemiyorum.” dedi ve istifa etti!

0
226

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov görevinden istifa ettiğini açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre; Ceenbekov, kendisi için her şeyden önce Kırgızistan’da barış, ülkenin bütünlüğü, halkın birliği ve toplumdaki huzurun önemli olduğunu belirtti.

Ceenbekov, başkent Bişkek’teki sosyo politik durumun gerginliğini koruduğuna dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı: “Dün yeni Bakanlar Kurulunu onayladım ancak bu gerilimi azaltmadı. Derhal istifam için talepler devam ediyor. Mevcut durum iki taraflı bir çatışmaya yakın. Bir tarafta göstericiler öteki tarafta güvenlik güçleri. Asker ve güvenlik güçleri Cumhurbaşkanlığı Konutlarını korumak için silah kullanmak zorundadır. Benim için her bir yurttaşımın hayatından daha değerli hiçbir şey yoktur. Tarihte halkının kanını döktüren cumhurbaşkanı olarak anılmak istemiyorum. Bu nedenle görevimden istifa etme kararı aldım.”

Ayrıca Ceenbekov, başbakan seçilen Sadır Caparov ve diğer politikacılara; taraftarlarını Bişkek’ten çıkarmaları konusunda çağrıda bulundu.

NE OLMUŞTU?

Kırgızistan’da geçtiğimiz hafta yapılan seçimin ardından, seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla binlerce kişi sokağa çıkmıştı. Ülkede 4 Ekim’de yapılan seçimlerin sonuçlarını tanımayan 12 siyasi partinin taraftarları, düzenledikleri gösterinin ardından Cumhurbaşkanlığı binasını ve parlamentoyu işgal etmişti.

Kırgızistan’da Meclis Başkanı ve Başbakan’ın istifasının ardından Başbakanlık binasını kontrol etmeyi sürdüren bazı muhalif parti ve gruplar, iktidar kavgasına tutuşmuştu. Salı günü milletvekillerinin bir araya geldiği toplantıda, seçim arefesinden sonra nerede olduğu belli olmayan Başbakan Kubatbek Boronov’un istifa mektubu paylaşılmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.