KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı, Erdoğan’ın desteklediği Ersin Tatar oldu

0
88

Kuzey Kıbrıs’ta cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tur oy verme işlemi bugün saat 18.00 itibariyle sona erdi. Resmi olmayan sonuçlara göre Başbakan Ersin Tatar, KKTC’nin yeni cumhurbaşkanı seçildi.

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu bugün yapıldı. Saat 18:00’de biten seçimin ardından oy sayımına başlandı. Resmî olmayan sonuçlara göre KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar oldu.

Ersin Tatar,  yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Rauf Denktaş kardeşimize açık destek verdiği için ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Güney Kıbrıs’ta günde 200’e yakın vaka açıklanırken, bizde vaka yoktur kardeşlerim. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve yardımcısı Fuat Oktay’a teşekkür etmek istiyorum. Kıbrıs Türk halkı bu topraklarda yaşam mücadelesi verirken, bizlere her zaman yardım eden Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkürü borç sayarız. Seçim malzemesi yapmak için anavatan Türkiye’ye laf uzatanları kınıyoruz.”

Seçim sayımları devran ederken, galibiyeti belli olan Tatar’a, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da tebrik mesajı gönderdi. 

Maraş bölgesi seçimin en önemli kozuydu

8 Ekim 2020’de 1974’te Türkiye’nin askeri müdahalesinden bu yana kapalı olan Maraş bölgesinin bir kısmı halka açılmış, bu adım adaylar arasında tartışmalara yol açmıştı.

Ankara’ya yakınlığıyla bilinen Ulusal Birlik Partisi’nin lideri, Başbakan ve Cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar’ın 6 Ekim’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Ankara’da düzenlediği basın toplantısında Maraş’ın kısmen açılacağını açıklaması sonrası, hükümet ortağı Halkın Partisi koalisyondan çekildi; Kuzey Kıbrıs’ta hükümeti düştü.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da Tatar’ın Ankara ile birlikte imza attığı girişimleri sert bir dille eleştirdi.

Maraş’ı kısmen açma kararından habersiz olan Akıncı “Yapılanlar demokrasi adına yüz karasıdır, seçimlere doğrudan müdahalenin devamıdır. Benim seçilmemem yönünde aylardır sistemli ve örgütlü çalışma yapılıyor. Bir senaryo yazılmış, Sayın Tatar’a da bu senaryoda figüranlık yapmak kalmıştır” dedi.

Kaynak: BirGün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.