Kolombiya’da FARC Gerilla Örgütü Tekrar Silaha Sarılıyor

0
541


Hükümetle anlaşma daha 3 yıl geçmeden bitti. YouTube kanalında dün (29 Ağustos Perşembe) yayınlanan yarım saatlik bir video konuşmasında silahlı mücadelenin yeni aşamasına geçildiğini söyleyen FARC örgütünün en üst lideri Iván Márquez, taraftarlarını silaha sarılmaya çağırdı. Márquez’in konuşurken arkasındaki pankartta “ “Mücadele azmi olduğu sürece zafer umudu vardır” yazılıydı. Açıklama sırasında videoda örgütün üst düzey sorumlularından kör gerilla lideri Jesus Santrich’in de aralarında olduğu 20 civarında savaşçı görünüyordu.

2016 yılında imzalanan barış anlaşması yaklaşık 250 bin cana mal olan 50 yıllık silahlı savaşa nokta koymuştu. Anlaşmaya göre gerilla parti kurma ve parlamentoda mücadele etme hakkına sahip olacaktı. Márquez hükümetin ihaneti ve sahtekarlıkları yüzünden son iki yılda 500 demokratik kitle örgütü üyesinin (sosyal yurttaşlık hakları aktivistleri) katledildiğini ve 150 civarında eski gerilla savaşçısının devletin ilgisiz gözleri önünde öldürüldüğünü, söz verildiği halde yüzlerce militanın hala hapislerde olduğunu söyledi.

Ivan Márquez hükümetle 2016 yılında sonuçlanan ve 4 yıl süren görüşmelerde Küba’da bulunuyordu ve FARC baş müzakerecisiydi. Barış imzalanmasından 2 yıl sonra sosyal hareketlerin aktivistlerinin birbiri ardından öldürülmesi ve saldırılarım en yakın arkadaşlarına kadar uzanması üzerine yer altına geçmişti.

Adaletsizliklere karşı silahlı mücadeleye girişmenin her halkın hakkı olduğunu söyleyen Ivan Marquez dünyada eşitsizliğin en çok olduğu ülkelerden birisi olan Kolombiya’da bedava sağlık ve eğitim başta olmak üzere halkın çıkarları doğrultusundaki demokratik değişimlerin gerçekleşmesi için mücadele edeceklerini belirtti.

Perşembe günü açıklamanın yayınlanmasından sonra Başkan Duque isyancıların yakalanması için özel birlik ve istihbarat oluşturduklarını söyledi ve gerilla liderleri hakkında bilgi getirene 850 bin avro ödül vadetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.