Konser Yasakları Sürüyor: Adana’da Pınar Aydınlar ve Dodan’a Engel

0
441

Adana’da Dersimliler Derneği tarafından verilecek öğrenci burslarına katkı amacıyla düzenlenen ve bugün yapılacak olan Pınar Aydınlar-Dodan konseri valilik tarafından yasaklandı.

Evrensel Gazetesine açıklama yapan Dersimliler derneği başkanı Metin Çelik, “Ne yazık ki konserimiz yasaklandı. Valilik sıradan, basit, yoruma, fazlasıyla açık bir yoruma dayanarak ‘Bu işi yapamazsınız’ dedi. Bunun bırakın yasallığı akılla, mantıkla izah edilecek tarafı yok.” dedi.

Karar sonrası dün gün boyu konseri düzenleyebilmek için emniyet ve valilikte görüşmeler yaptıklarını belirten Çelik, emniyette görevli polislerin kendilerinden “sanatçıları değiştirip yeniden başvuru yapmalarını” istediğini ancak böyle bir şeyi kabul etmediklerini söyledi.

Konserin eğitime katkı amaçlı yapıldığını ifade eden Çelik, “Bu etkinlik sadece bizim etkinliğimiz değil, eğitime gönül veren dostlarımızın, arkadaşlarımızın etkinliği ve bir bütün olarak Türkiye kamuoyunu ilgilendiren bir şey. Günümüz koşullarında hâlâ devlet bürokrasisinin yasakçı tutumunun devam etmesi bizi üzüyor.” dedi.

Sanatçıların Adana’ya geleceğini ifade eden Çelik, Adana demokratik kamuoyu ile bir toplantı yapıp bugün konser saatinde, saat 19.00’da Yaşar Kemal Kültür Merkezi önünde sanatçıların da katılımı ile basın açıklaması yapacaklarını duyurdu.

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Pınar Aydınlar, karara karşı yasal yollara başvuracaklarını belirterek, “Adana’da gerçekleştireceğimiz konserimiz Adana Valiliği tarafından yasaklanmıştır. Bir kez daha yasaklarla karşı karşıyayız. Kimi etkinlikte sanatı uygun değil gerekçesi ile kiminde de böyle keyfi uygulamalarla karşı karşıyayız. Saray soytarısı olmaktansa, onurum için ölürüm.” dedi.

Konsere ilişkin yasak kararında, “5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11’inci maddesinin c fıkrası hükmü gereğince, Valilik Makamının 27.09.2019 tarih ve 27499 sayılı olurları ile uygun görülmemiştir.” ifadeleri yer almıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.