Koronavirüse karşı geliştirilen aşının fiyatı belli oldu

0
226

Koronavirüs pandemisine karşı geliştirilmeye çalışılan aşılar arasında şu ana kadarki en yüksek başarıyı gösterdiği ifade edilen Moderna isimli firma, hükümetlerden doz başına ne kadar para alacağını da belirledi.

Amerikan ilaç firması Moderna, koronavirüs pandemisine karşı geliştirdikleri ve yüzde 94.5 başarı sağlandığını ifade ettikleri aşıyı doz başına 25 ile 37 dolar arasında satışa çıkaracaklarını belirtti.

Alman gazetesi Welt am Sonntag’a konuşan Moderna’nın CEO’su Stephane Bancel, aşının hükümetler için fiyatının doz başına 25-37 dolar arasında değişeceğini söyledi. Bancel, “Dolayısıyla aşımız, fiyatı 10-50 dolar arasında değişen bir grip aşısı dozu ile yaklaşık olarak aynı fiyatta olacak” dedi.

Bancel, Avrupa Birliği (AB) ile yürüttükleri görüşmelere ilişkin de bilgi verdi. Moderna CEO’su, “Henüz imza atılmış değil ama AB Komisyonu ile anlaşmaya yakınız. Avrupa’ya aşı tedarik etmek istiyoruz ve yapıcı görüşmeler içindeyiz” şeklinde konuştu. Bancel, Brüksel ile birkaç gün içinde bir kontrat imzalamayı umduklarını da ekledi.

Aynı zamanda Pfizer/BioNTech ortaklığında geliştirilen aşı için de anlaşma imzalamış olan Avrupa Birliği, Moderna ile temmuz ayından bu yana görüşmeler yürütüyor. İsmi açıklanmayan bir AB yetkilisi, geçen hafta yaptığı açıklamada Moderna’dan bir dozu 25 doların altında olacak şekilde milyonlarca doz aşı almak istediklerini söylemişti.

Peki aşı etkili olacak mı?

Moderna firması, geliştirdiği aşının Faz-3 denemelerinin ara sonuçlarına dair analizini geçen hafta yayınlamıştı. Firma, aşının şu ana dek yapılan analizlere göre Covid-19’a karşı yüzde 94.5 oranında başarılı olduğunu duyurmuştu.

AB’nin başka iki aşı için de 10 milyar doları gözden çıkardığı belirtiliyor. Avrupa Birliği’nin Pfizer/BioNTech ortaklığında geliştirilen aşı için doz başına 15.50 euro (yaklaşık 135 TL), Alman firması CureVac’ın aşısı için de doz başına 10 euro (yaklaşık 90 TL) ödeyeceği aktarılmıştı.

Kaynak: Gazete Duvar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.