Kürtçe Müziğe Tahammül Yok: Sanatçı Dodan’ın Elindeki Mikrofon Alındı, Kafe Kapatıldı

0
1025

Batman’da bir kafede sahne alan “O Ses Türkiye” yarışması birincisi Dodan’ın elinde bulunan mikrofon polis tarafından “Kürtçe şarkı yasak” denilerek zorla alındı. Dodan’ın sahne aldığı kafe ise bugün “canlı müzik ve alkol ruhsatı olmadığı” için aniden faaliyetten men edilerek kapatıldı.

Şarkıcı Dodan, dün akşam Batman’da bir kafede sahneye çıktı. Bu sırada kafeye gelen polis ekipleri, sahnede şarkı söyleyen Dodan’ın elinden mikrofonu alarak programı durdurdu.

“Ey Dilbere” adlı Kürtçe şarkıyı seslendiren Dodan’ın elindeki mikrofonu alan polis, “O Ses Türkiye yarışmasında yasak olduğu gibi Batman’da da yasak Kürtçe söylemek” dedi.

Bunun üzerine polislere tepki gösteren sanatçı “Polise tepki gösteren Dodan ise “Siz bir vatandaşsınız, ben de bir vatandaşım. Sizin yasal haklarınız olduğu kadar benimki de var: Doğru mu? Siz burada görev alabiliyor olabilirsiniz, ben de İstanbul’dan buraya konser için geldim. Sizin benim elimden mikrofonu çekmeye hakkınız yok. Ben 42 yaşında bir adamım. Senden daha büyük bir adam olarak söylüyorum. Sen benden çok gençsin” ifadelerinde bulundu.

Valilik acilen kafeyi kapattı

Kafeye müdahale eden polisin tutumu sosyal medyada büyük tepki çekerken, Batman valiliği apar topar kafeyi kapattı. Twitter üzerinden iki cümlelik açıklama yapan valilik, “Sosyal medyada ‘Batman’da polisin Kürtçe şarkı söyleyen sanatçıyı engellediği’ yönünde çıkan haberler tamamen asılsızdır. Yapılan işlem alkol satışı ve canlı müzik ruhsatı olmadan çalışan işyerine uygulanan faaliyetten men işleminden ibarettir” iddiasında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.