Leyla Güven: Erdoğan bir halk sağlığı sorunudur

0
516

HDP milletvekili Leyla Güven, Diyarbakır’da düzenlenen Halk Sağlığı Günleri’nde konuştu. Güven, halk sağlığını etkileyen en büyük unsurun AKP’nin Başkanı Erdoğan olduğunu belirtti.

Diyarbakır’da düzenlenen Halk Sağlığı Günleri’nde konuşma yapan HDP milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven, halk sağlığını etkileyen en büyük unsurun Recep Tayyip Erdoğan olduğunu ve öncelikle bu sorun için bir mücadele ağı oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Diyarbakır Tabip Odası (DTO), Toplum ve Hekim Dergisi ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi’nin düzenlediği “Dr. İlhan Diken Mezopotamya Halk Sağlığı Günleri”nde açılış konuşması yapan DTO Başkanı Mehmet Şerif Demir, sağlığın bireysel değil toplumsal bir sorun olduğunu belirterek, anadil ve coğrafyaya bakılmaksızın eşit bir sağlık ısrarlarının devam edeceğini söyledi. Demir, hekimlik yaşamı boyunca hasta hakları için emek veren İlhan Diken adına düzenledikleri konferansla, çözüm önerilerinin ortaya konularak bunun mücadelesi noktasında ortak bir tavır alma hedefinde olacaklarını belirtti.

Prof. Dr. Alaeddin Şenel’in “Eşitlik” adlı konferansıyla başlayan “Dr. İlhan Diken Mezopotamya Halk Sağlığı Günleri”, “Sağlık alanındaki eşitsizlik” paneliyle devam etti. Panelde, “Sağlıkta Bölgesel ve Bölge İçi Eşitsizlikler” konusunda konuşan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, yerlerine kayyum atanan eş başkanlara selam gönderdi. Hamzaoğlu, “Yaşanan coğrafyada barış, eşitlik ve özgürlük olmalı. Sınıflı toplumlarda herkesin sağlıklı olması mümkün değil. Bunun değişmesi için hedefin büyük olması gerekiyor. Toplumsal sağlık, bireylerin veya toplumun ekonomik, politik ve siyasal yaşamlarına bağlı. Doğal nedenler, ancak toplumsal nedenler üzerindeki etkiyi gösterir” dedi.  

Erdoğan bir halk sağlığı sorunudur

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığı habere göre gerçekleştirilen panelin ardından konuşan DTK Eş Başkanı Leyla Güven açlık grevi döneminde hekimlerin büyük bir sorumluluk aldığını belirterek, hekimlere emekleri için teşekkür etti. Toplum olarak kadına bakış açısının küçük yaşta aşıladığını kaydeden Güven, AKP’nin kadını ötekileştiren politikalarına karşın mücadeleyi yükselteceklerini söyledi. Halk sağlığını etkileyen en büyük sorunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirten Güven, öncelikle bu sağlık sorununa birlikte bir mücadele ağının oluşturulması gerektiğini ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.