Leyla Güven’in Tutukluluğuna Devam Kararı Önceden mi Hazırlanmıştı?

0
860

Leyla Güven 49 gündür süresiz açlık grevi yürütüyor. Güven eylemiyle genel olarak cezaevlerinde özel olarak da Abdullah Öcalan üzerinde yoğunlaşan tecridin kaldırılmasını talep ediyor. Bilindiği gibi Öcalan 1998 yılından beri İmralı adasında tecrit hapishanesinde tutuluyor. Avrupada ve Türkiye’de Güven ile destek açlık grevleri ve eylemler yapılıyor.

Leyla Güven, cezaevindeyken milletvekili seçilen gerçek bir özgürlük savaşçısıdır. Konya Cihanbeyli doğumlu Leyla Güven politik mücadeleye 1994 yılında HADEP’te kadın çalışmasıyla başladı. 2004 yerel seçimlerinde Adana Küçükdikili Belde Belediye Başkanı seçildi. Orada 5 yıl boyunca belediye başkanlığı yaptığı dönemde özellikle kadınlara yönelik çalışmalarıyla dikkat çekti. Toplu iş sözleşmesine kadınlar lehine maddeler ekletti. Eşine şiddet uygulayan ve eşi ile nikahsız yaşayan erkek personelin tazminatsız işten çıkarılmasını sağladı. Daha sonra Urfa’nın Viranşehir ilçesinden belediye başkanı seçildi. Bu göreve seçilmesinden 9 ay sonra KCK davasından hapse atıldı. Hapiste 4,5 yıl yattıktan sonra 2014 yılında tahliye olmasının ardından 7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP Urfa milletvekili seçildi. Güven’in kısa süreli bu milletvekilliği sokakta militanca geçti. 1 Kasım erken seçimlerinde parlamento dışında kaldı. Mücadelesine parlamento dışında devam ederken çok sayıda gözaltına alındı ve mahkemelerde yargılandı. Leyla Güven Diyarbakır’da Afrin ile dayanışma eyleminde gözaltına alınıp 31 Ocak’ta tutuklandı. 24 Haziran’da tutuklu olduğu sırada girdiği seçimlerde Hakkari milletvekili seçildikten sonra avukatlarının başvurusuyla 26 Haziran’da serbest kaldı.

Leyla Güven şimdi de, Afrin’in işgaline karşı yaptığı açıklamak nedeniyle “silahlı terör örgütünü kurma ve yönetmek”, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “2911 sayılı yasaya muhalefet” suçlarından tutuklu yargılanıyor ve hakkında 30 yılı aşkın hapis isteniyor.

26 Aralık’ta Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Leyla Güven’in yargılanmasına devam edildi. Güven’in şahsen katılmadığı duruşmada avukatların savunmasının kısa süreli ardından mahkeme heyeti tutukluluğun devamı yazılı kararını açıkladı. Kararın o kadar kısa zamanda yazılı olarak getirilmesinden onun önceden hazırlanmış olduğu sonucu çıkıyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.