Macron’dan ılımlı İslam atağı

0
286

Fransız Cumhurbaşkanı Macron, İslamın sadece Fransa’da değil bütün dünyada kriz içinde olduğunu söyledi. Macron İslam konusunda yasa paketi hazırladıklarını, imamların artık dışarıdan kabul edilmeyeceğini ve Fransızca bilmelerini, Fransa’da eğitim görmüş olmalarını şart koşacaklarını söyledi. “İslamcı Ayrılıkçılık” kavramını kullanan Macron İslamla orijinli derneklerin de yardım almak için Fransız yasalarına uygun davranmalarını şart koşacaklarını belirtti.

Bu yasa tasarısının Charli Hebdo Katliamı sonrasında hazırlanmaya başlatıldığı bildiriliyor. Charli Hebdo mizah dergisi, daha önce 7 Ocak 2015 yılında silahlı saldırıya uğramış, saldırıda 12 kişi ölmüş 11 kişi de yaralanmıştı. Saldırıya derginin İslamı eleştiren bir yayını gerekçe gösterilmişti. Dergi İslam dahil her türlü dini ve iktidarı eleştirmesiyle biliniyor.

Geçtiğimiz hafta 25 Eylül Cuma günü derginin eski lokaline yeni bir saldırı düzenlendi. Dergi bürosunun taşındığını bilmeyen saldırganlar bıçakla iki insanı ağır yaraladılar. Olayla ilgili olarak birisi Fransa’ya 2018 yılında sahte kimlikle geldiği bildirilen Pakistanlı diğeri Cezayirli olmak üzere üç kişi gözaltına alındı. Fransız Bakan olayı “İslami terör” olarak nitelendirdi.

Macron’un girişiminin Avrupa’da yoğunlaşmış olan Gülen Cemaati’nin önünü açacağı tahmin ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.