Maden sahası için Ordu’nun ormanları da yok edilecek!

0
109

AKP iktidarı, yurdun her bölgesinde doğa ve tarım alanlarını hiçe sayarak maden sahası alanlarına dönüştürüyor. Bu riskin geliştiği Ordu’da ciddi bir çevre felaketi gündeme geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Ordu ormanlarının 3’te 1’inin maden sahası olacağını ifade etti

CHP’li Torun, konu ile ilgili yaptığı yazılı basın açıklamada, “Ordu ilimizin genelinde orman alanı büyüklüğü 202896 hektar iken maden arama sahası izni verilen alanın büyüklüğü 58566 hektardır. Bir başka ifade ile ilimizdeki toplam orman alanının %25’inden daha fazla bir alana maden arama ruhsatı verilmiş durumdadır. Bu oran 17 Eylül 2020 tarihinde ihaleye çıkılacağı ilan edilen 9 yeni sahayla, yani toplamda 11225 hektar alanın daha ilave edilmesi ile %34 seviyesine çıkacaktır. Bu oran her 3 orman alanından birine maden arama sahası ruhsatı verileceği anlamına gelmektedir.” bilgilerini paylaştı.

Torun, Fatsa’daki siyanürlü altın madenciliği uygulaması sonucu oluşan çevre kirliliğini hatırlatarak, “Madenin çevresinden alınan 32 toprak ve 11 adet su örneği üzerinde yapılan testlerle bölgede meydana gelen çevre kirliliği çok net bir şekilde ortaya konuldu. Buna göre toprak ve derelerdeki zehirli metaller ortalamanın katbekat üzerinde. Yer kabuğunda ortalama 20 ppm (milyonda bir) düzeyinde olması gereken kurşun değerleri, madenin çevresinde yaklaşık 5 ile 7 kat arasında daha fazla çıktı. Kızılcasu ve Erenyurt deresinin Elekçi ırmağıyla buluştuğu noktada kurşun değeri 10 kat kadar daha fazla. Arsenik değerleri de normalden 6-7 kat fazla. Çok ciddi bir çevre katliamı ve yurttaşlarımızın sağlığı açısından hayati risk ile karşı karşıya olunduğunu” belirtti.

Seyit Torun, maden faaliyetlerinin ekonomik sorunlara da yol açacağına dikkat çekerek, şunları ifade etti: “Türkiye fındık üretiminde en büyük paya sahip olan Ordu’muzda maden arama sahalarının bu yoğunluğa ulaşması, fındık üretiminin azalmasına ve ülkeye kazandırdığı ihracat gelirlerinin de düşmesine sebep olacaktır. Aynı şekilde bal üretiminde Türkiye’de ilk üç il arasında bulunan Ordu’da madenler nedeniyle ormanlara verilecek zarar neticesinde yaşanacak gelir kaybı da uzun vadede madenin getirisinden kat be kat fazla olacaktır. Unutulmaması gereken, topraklarımızın ve ormanlarımızın üstünün altından daha değerli olduğu gerçeğidir.”

İktidarın uyguladığı politikaları eleştiren Torun, bölge halkı için gelir ve istihdam yaratacak tarımsal üretimin teşvik etmek yerine, kamu alanlarının sermayedarlara “peşkeş çekildiğini” ifade etti.

Bergama’da, Kazdağları bölgesinde verilen maden ruhsatları ile bölge halkının eziyet ve mağduriyete sürüklendiğini dile getiren Torun, “Ordulu hemşerilerimizin de bunları yaşamasına müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

Torun, açıklamasını şöyle tamamladı: “Plansız Madencilik hem ormanlarımıza hem de tarım arazilerimize geri dönüşü imkânsız zararlar vermektedir. Maden sahalarının çevreye, ormanlarımıza ve en önemlisi içme suyumuza vereceği ciddi zararlar kesinlikle göz önünde bulundurulmalıdır. Sondaj kuyularından, madenlere ulaşım için açılan yollara kadar birçok faaliyet binlerce ağacın kesilmesine neden olmaktadır. Özellikle siyanürle altın arama faaliyeti hem siyanürün topraktaki tüm ağır metalleri çözmesi hem de depolama yönteminin zor olması nedeniyle ciddi bir risk teşkil etmektedir. Bu risk Karadeniz bölgemiz gibi yağış oranı fazla olan yerler daha da yükselmektedir.”

(ANKA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.