Meclis açıldı, halkın onca sorununa rağmen ilk gündem ‘bekçiler’ oldu!

0
141

TBMM dün, 48 günlük bir aranın ardından yeniden açıldı. Özellikle koronavirüs salgını döneminde halkın onca sıkıntısı varken Meclis’in ilk gündemi ise “Çarşı ve Mahalle Bekçileri” oldu.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle 48 günlük bir aranın ardından dün yeniden toplanan TBMM, ilk gündem olarak bekçilere üst arama, silah kullanma ve toplumsal olaylara müdahale etme yetkisi veren düzenlemeyi konuşmaya başladı.

Bu yetkiyi Birgün’den Hüseyin Şimşek’e değerlendiren anayasa hukukçusu CHP’li İbrahim Kaboğlu, “Bekçilere tanınan geniş ve keyfiliğe açık yetkiler, devletin ahlak polisliği yapması ve bireylerin hayat tarzına müdahale etmesi riskini içeriyor” ifadelerinde bulundu.

Düzenleme yasalaşsa bile AYM tarafından iptal edilebileceğini ifade eden Kaboğlu, şunları söyledi:

“Kamu düzenini bozacak mahiyetteki gösteri, yürüyüş ve karışıklıkların önlenmesi amacıyla bekçilere önleyici tedbir alma yetkisi veren madde, keyfi sonuçlar doğurabilecektir. Neyin kamu düzenini bozacak mahiyette olduğunun ve hak sınırlayıcı olabilecek tedbirleri gerektirdiğinin tespiti, bir yardımcı kolluk mensubuna bırakılamaz. Bu düzenlemedeki ‘karışıklık’ sözcüğünün anlamı da belirsiz olup keyfî bekçi uygulamalarına yol açabilecektir. Ayrıca ‘önleyici tedbirler’ gibi kapsamı belirsiz bir ibareyle bu silahlı kolluk mensuplarına verilen sınırları belirsiz yetki, Anayasa’nın hukuk devleti ilkesine aykırıdır. Bekçinin, halkın sükun ve istirahatini bozanları ve başkalarını rahatsız edenleri engellemek şeklindeki görevindeki ‘engellemek’ sözcüğünün ne tür tedbirleri içerebileceği de belirsizdir ve keyfi uygulamalara yol açabilecektir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.