Meclis’te Zazaca’ya Tepki

2
459

HDP Milletvekili Erdal Aydemir, Meclis’te Zazaca konuşma yapmak isteyince diğer partilerden tepki geldi.

TBMM Genel Kurulu’nda söz alan HDP Bingöl Milletvekili Aydemir, bir televizyon kanalında yayınlanan programa telefonla bağlanan kadının Zazaca konuşması üzerine yayından alınmasına tepki göstererek Meclis kürsüsünde Zazaca konuşma yaptı.

Meclis Başkanvekili Levent Gök, konuşmasını Türkçe yapması için Aydemir’i uyararak “Ortak dil ile konuşma yapalım.” dedi.

AKP, MHP ve İYİ Partili milletvekillerinden de HDP’li Aydemir’in Zazaca konuşmasına tepkiler geldi.

“Çeviri olmadığı için yayından alındı”

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş ise Aydemir’in iddialarının doğru olmadığını ileri sürdü. RTÜK Kanunu’na göre bir programda başka bir dilde konuşulduğunda çeviri yapılması gerektiğini belirten AKP’li Muş, söz konusu programdaki kadının çeviri olmadığı için yayından alındığını, sansür uygulanmadığını iddia etti.

2 YORUMLAR

  1. len esseoglu bes kulak, senin partin hdp nin ana sayfasinda ingilizce var ama zazaca yok eee onlara niye gikin cikmiyor kalibina soktugumunun provakatör firlatmasi

  2. bu hdp’li vekile sormak gerekir madem öyle niye partisnin sayfasinda ingilizce bile yer verilirken zazacaya yer verilmemis.Zazacanin hali böyle iken simdiye kadar kendisi niye hdp kürsüsüne cikipta aynen bu sekilde fasist hdp’ye itiraz etmemis, bu zirto?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.