Minik Rabia Naz’ın ölümünde önemli ayrıntı: Tırnağından erkek DNA’sı çıktı

0
501

Giresun’da şüpheli şekilde yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölumünde önemli bir ayrıntı ortaya çıktı. Baba Şaban Vatan, minik Rabia’nın tırnak arasından erkek DNA’sı çıktığını ve bunun raporlara yansımasına rağmen bir şey yapılmadığını fark etti.

Baba Şaban Vatan’ın fark ettiği ayrıntıya göre Trabzon Adli Tıp Grup Başkanlığı’nın 2018 yılında hazırladığı rapora göre Rabia Naz Vatan’ın tırnak arasından alınan örneklerde erkek DNA’sına rastlandı.

Söz konusu raporda, “Rabia Naz Vatan’a ait olduğu bildirilen sağ el 3 adet tırnak örneği ve sol el 1 adet tırnak örneğinden; örneklerin içerdiği DNA miktarının azlığı, oransızlığı veya bütünlüğünü kaybetmiş olmasından kaynaklanabilecek sebeplerden dolayı yalnızca yüksek oranda DNA içeren Rabia Naz Vatan’a ait DNA profili tespit edildi. Rabia Naz Vatan’a ait olduğu bildirilen aşağıdaki örneklerden en az biri erkek birden fazla şahsa ait olabilecek DNA profili bir arada karışık elde edildi. Söz konusu karışık DNA profilinin Rabia Naz Vatan’a ait DNA profilini içerdiği tespit edildi.” ifadelerine yer verildi.

Rastlanılan erkek DNA örneği, Rabia Naz Vatan’ın ölümünden önce bir mücadele vermeye çalıştığı ihtimalini güçlü kılarken, raporda yer alan bu önemli delilin ise üzerine gidilmedi.

Konuyla ilgili Birgün’e konuşan baba, “Bugün avukatlarımızın ofisinde, evraklarda genel olarak inceleme yapıyordum. Bu evrakı inceleyince Avukat Ufuk Bey’e sordum, ‘Bu DNA nedir’ diye… O da, Tırnak incelemesinde erkek DNA’sı çıkmış, biz bunu savcıya sunduk, bizim sunduğumuz hiçbir şeyi dikkate almadı’ dedi. Tırnak arasından DNA çıkması, bir mücadele vermeye çalışmış olduğunu gösteriyor. Avukatımız da aynı tespiti yaptı. Bugün akşamüzeri şok oldum, kesin delil varken neden üzerine gidilmedi? Bu kabul edilemez.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.