Mısır’da bulunan renkli tabutlar: Yüzyılın ilk büyük keşfi

0
535

Mısır’daki üç bin yıllık olduğu belirtilen renkli tabutlarda 30 mumya bulundu. Bunlardan 23’ü erkek yetişkin, 5’i yetişkin kadın ve öteki ikisi de 2 çocuğa ait olmak üzere toplam otuz mumya bulundu. Tabutların, 22’nci hanedana mensup erkek, kadın ve çocuklar için yapılmış olduğu söylendi.

Independent Türkçe’nin haberine göre, Mısırlı arkeologlar bu eşsiz buluşlarını Nil Nehri’nin Luksor yakınlarındaki batı kıyısında keşfettiklerini söyledi.

Çalışmayı yapan arkeologlara göre Asasif Nekropolü’nde keşfedilen, narin yazıtlar ve resimlerle süslü tabutlar, 100 yıldan fazla bir süredir bu türde ortaya çıkarılan en önemli buluntu.

Mısır Eski Eserler Bakanı Halid Enani, Luksor’daki tören sırasında buluntular ile ilgili “19. yüzyılın sonundan bu yana ilk büyük tabut keşfi” dedi. Enani, tabutların mükemmel biçimde boyandığı ve korunduğunu da sözlerine ekledi.

Yetkililere göre tabutlar 22’nci hanedana (M.Ö. 945 – 715) mensup erkekler, kadınlar ve çocuklar için yapıldı. Bir rahip tarafından yağma korkusuyla da toplanıp saklandı.

Tabutlar verilen bilgilere göre, iki katman halinde keşfedildi.18’i, diğer 12 tanesinin üzerine konmuştu.

Arkeologlar, her ikisi de bezle sarılmış bir erkeğin ve bir kadının tabutlarını açtı. Eski Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Veziri, cinsiyetlerinin ellerinin duruşundan ayırt edilebildiğini belirtti ve Antik Mısır’da erkekler elleri kapalı gömülürken kadınların elleri açık gömüldüğünü anlattı. İki mumya da çok iyi korunmuş görünüyordu; sarıldıkları kumaş hala sağlamdı, yüzlerini ve bedenlerini bütünüyle örtüyordu.

Enani; Orta Krallık, Yeni Krallık ve Geç Dönem’e (M.Ö. 1994 – M.Ö. 332) ait lahiterin de bulunduğu nekropolde daha fazla kazının yapılmakta olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.