Morales, Bolivya Halkına Irkçılık ve Şiddete Karşı Çağrıda Bulundu

0
442

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, 20 Ekim’deki seçimlerin ardından ABD yanlısı grupların ırkçılık ve şiddet içeren eylemlerini artırması karşısında halka demokrasi ve barışı korumaları için çağrı yaptı.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, “Irkçılık ve şiddet karşısında halkımızın en alçak gönüllülükle hoşgörülü ve saygılı bir sosyal barış istediklerini” söyleyerek “vatanımız tüm çalışanların, işçilerin, aydınların sosyal birliktelik ve dayanışmasıyla inşa edildi.” dedi.

Santa Cruz, Sucre ve Cochabamba’daki ABD yanlısı muhalefetin protestoları sırasında onlarca kişi yaralandı. Cuma günü Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Bolivyalılardan 20 Ekim cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarını tanımayan muhalefet gruplarının yol açtığı ırkçı ve şiddet içeren eylemler karşısında sakin kalmalarını istedi.

Geçtiğimiz hafta Bolivyalılar, oylarına saygı gösterilmek üzere barışçıl bir şekilde yürüdüğü sırada, ABD yanlısı aşırı sağcı çetelerin saldırısına uğramışlardı. ABD yanlısı aşırı sağcı muhalefetin saldırısı sonucu onlarca insan yaralanmıştı. Sağ gruplar özellikle yerlilere yönelik ırkçı saldırılarda bulunuyor.

Morales, bu sabah yaptığı açıklamada “Kız kardeşler ve erkek kardeşler, demokrasimiz anayasa düzenini baltalayan şiddetli grupların darbesi nedeniyle risk altında.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.