Müge Anlı Sansürün Arkasında: “Zazalardan özür dilemem”

1
457

Programında Zazaca konuşan kadının sesini sansürleyen ve “Anlamadığımız bir şeyi yayına vermenin anlamı yok” diyerek bağlantıyı kesen Müge Anlı, sosyal medyada gelişen tepkiler üzerine cevap verdi.

Kendisine yöneltilen “Özür dile” çağrılarına karşın bir şey yapmadığını iddia ederek ret cevabı veren Anlı, “Ben özür dilemem, neden biliyor musunuz? Ben bir şey söylemedim” dedi.

Sosyal medyada kendisine yönelik “Zazalardan özür dile” hashtagiyle tepkilerin gelişmesi üzerine Müge Anlı, gelen tepkilere yayınında şu sözlerle cevap verdi:

“Keşke ben bu dili bilseydim ama bu durumun benimle de alakası yok, Yukarıda rejinin bilmesi lazım ama burası Birleşmiş Milletler değil. Burada her dilden tercüman yok yani. Keşke böyle bir imkanımız olsaydı. Bu Zazacaya karşı yapılmış bir şey değil. Biz Türkçe yayın yapıyoruz. Önceden planlanmış bir şey olsaydı yine tercüman tutardık. Yarın bir gün bir şey söylese, kurumlarımız hakkında olumsuz konuşsa bu sefer de “Böyle konuşturttunuz” diyeceksiniz. Ne yapabilirim? Siz kendinizi benim yerime koyun. Empati denilen şey budur yani. Şu insanlara yardım etmekten başka ne gibi bir gayemiz var?”

1 Yorum

  1. Zazalar Türkiyemizin Vatansever Evlatlaridir. pkk-asala teöristlerinin Sehid ettigi ilk Askerimiz bir Zaza idir. Ancak pkk-asalaya bir sekilde bagi olan Vatan düsmanlari Zazalara dil uzatir. Zazalar dil uzatmak Türkiyeye kursun sikmaktir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.