Nazan Bozkurt’un BES’ten ihracına demokratik kamuoyundan tepki ve imza kampanyası

0
760

24 Ekim Cumartesi günü Ankara’da KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası’nın(BES) düzenlediği 9. Olağan Genel Kurul’da hapisteki Yüksel direnişçisi Nazan Bozkurt oy birliğiyle sendikadan ihraç edilmişti.

Bunun üzerine, “Hapisteki Nazan Bozkurt’un BES’ten İhracını Kınıyoruz” başlıklı bir metin imzaya açıldı. İlk imzacıları arasında Sibel Özbudun, Temel Demirer, İlkay Akkaya, Başaran Aksu, İnan Kaloğulları, Hakan Gülseven gibi isimlerin de yer aldığı çağrıda şu an direndiği için hapiste olan bir direnişçinin sendikadan ihracının doğru olmadığı ifade edilirken tarafların birbirlerine yaklaşımını yeniden gözden geçirmesi çağrısı yapıldı. Aşağıda ilk imzacılarıyla birlikte paylaşacağımız metne buradan ulaşabilirsiniz. 

İlk İmzacılar şu şekilde: 

Alican Çağrı Gökçek (Öğrenci) – Alp Ayan (Hekim) – Alişan İpşiroğlu – Aslı Parlak (Çevirmen) – Arzu Şimşek (Gazeteci) – Başaran Aksu (Umut-Sen) – Çağdaş Gökbel (Gazeteci) – Çiğdem İlhan (Sekreter) – Deniz Çakmak (Ataşehir Belediyesi Genel İş Sendika Temsilcisi) – Deniz Yavuzyılmaz (Akademisyen) – Doğan Baran (Odak Dergisi Yazarı) – Filiz Ayık – Fuat Filizler (Yazar) – Funda Kara (Mali Müşavir) – Hakan Gülseven (Gazete Red Yazarı) – Hanım Şimşek (İşçi) – Hayri Erol (Disk Emekli Sen) – Hayriye Sevki Erol (Emekli İşçi) – Hüseyin Tepe (Tekstil İşçisi) – İlkay Akkaya (Sanatçı) – İnan Kaloğulları (Disk Sendika Temsilcisi) – Kamil Kartal (Bağımsız Maden İş Örgütlenme Uzmanı) – Kudret Ünal (Elektrik Elektronik Mühendisi) – Mehmet Tanlı (Sosyal Pedagog, Gazeteci) – Mehmet Yüzüak (Jeoloji Mühendisi) – Murat Karayel – Seda Şanlıer – Semra Yaşar Yeşilbaş (Sosyolog) – Sevgi Peker (Disk Genel İş Sendikası Temsilcisi) – Sibel Özbudun (Yazar) – Sinan Cantürk (Sol Parti Mudurnu İlçe Başkanı) – Tahsin Alkan (Kamu Görevlisi) – Temel Demirer (Yazar) – Umut Aktaş (Kamu Çalışanı) – Volkan Yıldırım (Öğrenci) – Zeynep Gökçek Pehlivan (Emekli) 

Metnin açık hali şu şekildedir: 

Hapisteki Nazan Bozkurt’un BES’ten ihracını kınıyoruz

Yüksel direnişçisi Nazan Bozkurt’un KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası’nın düzenlediği 9. Olağan Kurulu’nda sendikadan “oy birliği” ile ihraç edildiğini öğrendik. 

Her şeyi bir kenara bırakalım, direnen ve direndiği için hapse atılan bir insanın arkasında durmak, ona moral olmak gerekirken böylesi bir duruma maruz bırakılması büyük bir nezaketsizlik örneğidir. İlericilere, sosyalistlere, emekten yana insanlara ise asıl yakışan dayanışmadır, nezakettir. 

Kararın “oy birliği” ile alınması, yani toplantıdaki herkes tarafından itiraz edilmeden kabul edilmesi ise çok üzücü bir durumdur. Genel Kurul’da bulunan üyeler, bildiğimiz kadarıyla aynı zamanda kendisini emekten yana gören çeşitli sol çevrelere aidiyet duyan insanlardır da. 

Bizler KESK yönetimini ve BES’i vermiş olduğu bu üzücü karardan kaynaklı kınıyoruz. Tarafların birbirine yaklaşımını da yeniden gözden geçirmelerini talep ediyoruz. Sistemin ilerici değerlere, emeğe, haklarımıza karşı geliştirdiği saldırıların yanında böyle yaklaşımlar ortaya koymak için ancak başka işimizin olmaması gerekir. 

BES’in verdiği bu karara itiraz ediyoruz! Ve biliyoruz ki bu itirazımız, sayısız insanın da ortak duygusudur. 

Aşağıda ismi bulunan bizler ve bu metni paylaşanlar olarak bu karardan bir an önce geri dönülmesini istiyoruz…

Ayrıca imza kampanyasına şu linkten ulaşabilirsiniz:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSebzAo-S1nn6fqVi16LFqgvqNhAt3UHnvsY5I-lrIb6Y6K3tQ/viewform

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.