Okul Öncesi İlkokul ve Kurumlarda “Değerler Eğitimi” Verecek Öğretmenleri Müftülük Belirleyecek

0
684

Milli Eğitim Bakanlığı okul öncesi kurumlar ve ilkokullarda “değerler eğitimi” verecek öğretmenleri belirleme yetkisini, il müftülüklerine verdi.

Eğitim alanında protokollerle vakıflar ve derneklerle imzalanan protokoller, müftülükler ve Diyanet İşleri Başkanlığı üzerinden de yaşama geçiriliyor. Son olarak bazı illerde okul öncesi kurumlarda ve ilkokullarda “değerler eğitimi” verecek öğretmenlerin müftülük tarafından seçileceğine dair bir yazı gönderildi. 

Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan protokolü değerlendiren Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan şunları söyledi: “Müftülük, Milli Eğitim Bakanlığı’nın üstünde bir yerde tanımlanıyor. Eğitim, MEB kararıyla müftülüklere bırakılmış oluyor” dedi. Aydoğan, “Dünyanın her yerinde 4-6 yaş grubu çocuklara soyut bilgiler verilmesinin pedagojik bir karşılığı olmadığı, aksine çocukların bilişsel, psikolojik gelişimlerine telafisi olmayacak zararlar vereceği eğitimciler tarafından ortaklaşılan en temel ilkeler arasında yer almasına rağmen ısrarla bu protokollerin hayata geçirilmesi politikaları sürdürülmektedir” diye devam etti.

Toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesinin, eğitim alanından, çıkarılan yasalar, yönetmelikler ve düzenlemeler ile adım adım ortadan kaldırıldığına dikkat çeken Aydoğan, “STK’ler adıyla ideolojik çalışma yürüten yapıların toplumsal cinsiyet eşitliğine bakış açısı kamuoyuna yaptıkları açıklamalar ve uygulamaları ile ortadadır. TÜGVA’nın 81 ilde yer alan yapılanmasında bir tane dahi kadının bulunmaması bile kadınlara yönelik bakış açısının bir fotoğrafıdır. Bu yapıların eğitim kurumlarında yürüteceği çalışmaların cinsiyetçi bir yaklaşımla yaşama geçirileceği çok net bir gerçekliktir” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.