Okullarda Özel Gereksinimli Çocuklara Yönelik “Ayrımcılık” Artarak Devam Ediyor

0
523

Geçtiğimiz günlerde Aksaray’daki bir ilkokulda bir grup velinin, okulda otizmli çocukları istemediği için yuhalayarak protesto etmesi sonrası, Milli Eğitim Bakanı olayı münferit olarak nitelemişti. Ancak ülkenin birçok yerinden gelen benzer iddiaların ardı arkası kesilmiyor.

Birgün’de yer alan habere göre, Ankara’da Eryaman Türkkent İlköğretim Okulu’nda hiperaktivite ve dikkat eksikliği olan bir öğrencinin öğretmeni tarafından istenmediği öne sürüldü.

Daha önce Rehberlik Araştırma Merkezi’ne (RAM) yönlendirilen öğrenci, burada verilen rapor doğrultusunda okuldaki özel eğitim sınıfına alındı. Öğrencinin annesi ise hiperaktivite sorunu olan çocuğunun öğretmen tarafından sınıfta istenmediğini belirtti.

Çocuğunun bazı ilaçlar kullandığını ifade eden anne, “Öğretmenine durumu izah ettik, ilaçları geçici olarak kullandığını ve bırakacağını söyledik. Öğretmeni ise bize telefon açıp ‘hiperaktivitesi geçene kadar okula gelmesin’ dedi. Ben konuyu CİMER’e taşıdım ama ret yanıtı geldi. Şimdi nasıl yapacağımızı bilemiyorum.” dedi.

Tekrar RAM’a yönlendirildiklerini ve pazartesi günü karar verileceğini aktaran anne, “Şu an okula devam ediyor. Pazartesi sabahı RAM’da kurul değerlendirmesi var. Kurul nihai kararı verecek. Ne kadar mutlu ya da ne kadar eğitime devam edebilecek orada o öğretmenle ben de bilmiyorum.” ifadelerini kullandı.

İddiaların sorulduğu öğretmen ise, “Hiperaktivitesi geçene kadar okula gelmesin.” demediğini yalnızca RAM’a yönlendirdiğini iddia ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.