Ordu’da Pozitif Çağrı Merkezi’nde Örgütlenme Çalışması Sürüyor

0
672

Ordu’da çağrı merkezi çalışanları arasında Tez-Koop-İş Sendikası’nın sürdürdüğü örgütlenme çalışması sürerken Pozitif çağrı Merkezi çalışanlarının sendikadan zorla istifa ettirilmeye çalışılması da protesto edildi.

Evrensel’de yer alan habere göre Tez-Koop-İş Samsun Şubesi, işçilerin sendikadan istifa etmesi için baskı uygulayan işyeri önünde her cuma günü yaptığı eylemlerini sürdürüyor. Pozitif Çağrı Merkezi yaşanan sendika düşmanı tutumdan iştirakçi Türk Telekom firmasının da sorumlu olduğuna dikkat çekilen bu haftaki eylemde, yasa tanımaz uygulamalara müdahale edilmemesi durumunda Türk Telekom firmaları önündeki eylemlere de devam edileceği uyarısında bulunuldu.

Pozitif Çağrı Merkezi önünde yapılan oturma eyleminde konuşan Tez-Koop-İş Samsun Şube Başkanı Tarık Sayın şunları söyledi: Sendikamız, güvencesiz, esnek ve kuralsız çalışmanın hakim olduğu 100 binden fazla emekçinin çalıştığı çağrı merkezlerinde güvenceli, sendikalı ve toplu iş sözleşmeli bir çalışma yaşamı için örgütlenme çalışmalarına başlamıştır. Sendikal örgütlenmenin yoğun bir şekilde yürütüldüğü Pozitif Çağrı Merkezinde ise örgütlenme çalışmalarımız yöneticiler tarafından baskı ve tehditlerle sekteye uğratılmaya çalışılmaktadır. Çalışanların telefonları takip edilmekte, sendika üyelik işlemleri yasa dışı bir biçimde denetlenmektedir. Operasyon müdürleri tarafından çalışanlar sorguya çekilmekte, üye olanların sendikadan ayrılmaları istenmekte, ayrılmamaları durumunda ise çalışanlar işten çıkarılmakla tehdit edilmektedir. Ancak Pozitif çalışanları yılmadan örgütlenme çalışmalarını aralıksız sürdürmeye devam etmektedir. Kuşkusuz en kısa sürede Pozitif çalışanlarının bu özverili çalışmaları başarıya ulaşacaktır.

“Hukuki süreç başlattık”

İşyeri müdürünün yaptığı baskının kanıtlarıyla birlikte Ordu Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusu yaptıklarını belirten Sayın, “Pozitif yöneticileri hakkında Ordu Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk. Bu noktada cumhuriyet savcılarımızı da sendikal hak ve özgürlüklere yönelik bu denli açık bir biçimde yapılan engelleme girişimlerine karşı hızlıca göreve davet ediyoruz. Bizler hukuki sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Ancak bir şey daha hatırlatalım; tüm bunlardan iştirakçi Türk Telekom firması da sorumludur.  Pozitif Çağrı Merkezindeki yasa tanımaz uygulamalara müdahale etmek zorundadır. Aksi takdirde Türk Telekom firmaları önündeki eylemlerimiz de devam edecektir” diye konuştu.

“Geri dönüş yok”

Yapılan tehditlerin kendilerini yıldırmayacağını vurgulayan Sayın, “Çalışanların güvenceli bir çalışma ortamında, huzurlu ve mutlu çalışmaları için yılmadan, usanmadan, özverili bir şekilde sendikal örgütlenme çalışmalarımıza devam edeceğiz. Tehditle, baskıyla ve gizli ya da açık zorlamalarla sendikal örgütlenme hakkının ortadan kaldırılmasına asla izin vermeyeceğiz. Er ya da geç mutlaka kazanacağız” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.