Polis tarafından kaçırıldığı belirtilen Bahtiyar Fırat, Meclis gündemine taşındı

0
357

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Sait Dede, havaalanında gözaltına alındıktan sonra geri bırakılan; uçağı kaçırdığı için evine dönmek üzere yola çıkan ve bir daha kendisinden haber alınamayan Bahtiyar Fırat’ı Meclis gündemine taşıdı. Dede, hem Adalet hem de İçişleri Bakanlığı’na soru önergesi verdi.

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Sait Dede, havaalanında gözaltına alınıp bırakılan, uçağı kaçırdığı için evine dönmek üzere yola çıkan ve bir daha da kendisinden haber alınamayan Bahtiyar Fırat’ı Meclis gündemine taşıdı. Dede, hem Adalet hem de İçişleri Bakanlığı’na soru önergesi verdi. Dede’nin İçişleri Bakanı’na yönelttiği sorular şöyle:

  1. Kendisinden 14.10.2020 tarihinden beri haber alınamayan Bahtiyar Fırat’ın kaybolmasından bakanlığınızın haberi var mı? Bahtiyar Fırat’ın akıbetine ilişkin bakanlığınızın başlatmış olduğu herhangi bir araştırma var mıdır?
  2. Bahtiyar Fırat’ı havaalanında alıkoyarak uçuşunu engelleyen ve ardından yanlış anlaşılma olmuş denilerek serbest bırakan görevli polis memurları hakkında inceleme başlattınız mı?
  3. Bahtiyar Fırat’ın uçuşuna hangi gerekçelerle engel olundu, bu konuda Cumhuriyet Başsavcılığının bir müzekkeresi var mıdır? Havalimanında görevli polis memurları savcılık talimatı dışında mı hareket etmektedirler? Bu konuda İstanbul Havaalanı Polis Karakolunda başlattığınız bir soruşturma var mıdır?

Dede’nin Adalet Bakanı’na yönelttiği sorular ise şöyle:

  1. Bahtiyar Fırat’ın akıbetine ilişkin başlatılmış bir soruşturma var mıdır? Bu konuda kimlerin ifadesi alınmıştır? Soruşturma dosyasında Bahtiyar Fırat’ın kullandığı telefonun HTS kayıtları var mıdır?
  2. İstanbul Havaalanında Bahtiyar Fırat’ı gözaltına alan polis memurları hakkında başlatılan bir soruşturma var mıdır?
  3. 10.2020 tarihinde Bahtiyar Fırat’ın gözaltına alınma ve serbest bırakılma talimatını cumhuriyet savcılığı mı vermiştir? Havaalanı polis karakolunun cumhuriyet savcılığına bu konuda yaptığı bir müracaat var mıdır? Savcılık Bahtiyar Fırat’ın alıkonulduğu 3 saat boyunca bilgilendirilmiş midir?
  4. Savcılık makamının Bahtiyar Fırat’ın ailesine söylediği, MİT tarafından gözaltına alındığı, sabırlı olmaları gerektiği şeklindeki beyanın anlamı nedir? Yakalama ve gözaltına alma işlemleri MİT söz konusu olduğunda 5271 sayılı CMK ve ilgili yönetmeliğe göre yapılmıyor mu? Anayasa ve kanunla korunan haklar askıya mı alınıyor?
  5. Bahtiyar Fırat gözaltında mı?
  6. Gözaltında 17.000 insanın kaybedildiği gerçeği karşısında kamuoyunda endişe yaratan Bahtiyar Fırat’ın akıbetine ilişkin bir açıklama yapacak mısınız?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.