Polisin saldırdığı işçiler kararlı: “Yarın aynı saatte aynı yerdeyiz”

0
191

Sendikaya üye oldukları için tazminatsız şekilde işten atılan ve ücretsiz izne çıkarılan Systemair HSK, Özer Elektrik ve Baldur fabrikası işçilerinin Gebze’den Ankara’ya doğru başlattıkları yürüyüşe polis saldırdı.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçiler, Ankara’ya doğru başlayacakları yürüyüş için Gebze’de bir araya geldi. Sendikanın Gebze 1 No’lu Şube binasının önünde buluşan işçiler “Sendikalaşma hakkı istiyoruz” yazılı pankartla yürüyüşe geçmek istedi ancak işçilere polis saldırdı.

“Valilik kararı olduğu” gerekçesiyle sendika binası önünde oturma eylemi başlatan işçileri çevreleyen polis, bir süre sonra saldırıya geçerek aralarında sendika yöneticileri ve işçilerin de olduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Sendikadan yapılan açıklamaya göre, işçilere desteğe gelen Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, Bağımsız Maden-İş örgütlenme uzmanları Kamil Kartal ve Başaran Aksu’nun da aralarında olduğu 109 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar akşam serbest bırakılırken, işçiler Ankara’ya yürümek için yarın, 25 Kasım 2020 Çarşamba günü, saat 10.00’da yeniden Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şube binası önünde olacaklarını duyurdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.