Politik Sebeplerle Ülkeyi Terk Edip Yunanistan’a Geçmeye Çalışan 21 Yaşındaki Mahir’den 3 Gündür Haber Alınamıyor!

0
703

Meriç Nehri üzerinden, Türkiye’den Yunanistan’a geçmeye çalışırken botun alabora olması sonucu nehre düşen ve kaybolan üniversite öğrencisinden 3 gündür haber alınamıyor.

Gazete Karınca’dan Çağdaş Kaplan’ın haberine göre, Beykent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencisi 21 yaşındaki Mahir Mete Kul, yargılandığı davadaki hapis cezası tehdidi nedeniyle Türkiye’den Yunanistan’a geçmeye çalışırken botun alabora olması sonucu kayboldu.

Liseli Dev Genç’in açıklamalarına katıldığı ve gizli tanık ifadeleri nedeniyle “örgüt üyeliği” iddiasıyla hakkında açılan dava sebebiyle 2017 yılında tutuklanarak 10 ay hapishanede kalan ve 5 ay önce tahliye olan Kul’un, yurtdışı yasağı olduğu için Meriç Nehri üzerinden Yunanistan’a geçmeye çalıştığı belirtildi.

Kendisi de politik sebeplerle Türkiye’yi terk ederek Yunanistan’a geçen ve 5 aydır Atina’da bulunan Mete Kul’un annesi Ünzüle Araz, oğlu ile birlikte Yunanistan’a geçen başka bir kişinin kendilerine ulaşarak botun alabora olduğunu bildirmesi üzerine Yunanistan polis yetkililerine başvurdu.

Yunanistan tarafında arama-kurtarma çalışmasının başlatılması için Meriç Nehri’ne en yakın merkez olan Alexandrapoli kentinde bulunan Araz, Yunanistan polisinin henüz arama çalışması için harekete geçmediğini söyleyerek tepki gösterdi.

Anne Ünzüle Araz, arama çalışmalarının başlamaması durumunda hükümette bulunan Syriza Partisi’nin binasının önünde açlık grevine başlayacağını ifade etti.

Araz’ın açıklamaları şöyle:

“Oğlum gencecik bir üniversite öğrencisiydi. Cezaevine attılar. Tahliye olduktan sonra okuluna gidişi de engellendi. Yurtdışı çıkış yasağı da olduğu için bu yolu tercih etti. 24 Mart sabahı oğlumla birlikte aynı botta Yunanistan’a geçmeye çalışan diğer kişi bot devrildikten sonra kendisini kıyıya atabilmiş. Oğlumun nehre batıp çıktığını görmüş. Bize daha sonra telefonla ulaşarak haber verdi. Şu an Yunanistan’da Ferez Polis Merkezi’nde. Orada Yunan polisine verdiği ifadede de oğlumun nehre düştüğünü gördüğünü söylemiş. Tüm bunlara ve benim başvuruma rağmen henüz bir arama çalışması başlatılmadı.”

Anne Araz’ın aynı zamanda arama faaliyetlerinin başlaması için Türkiye’den jandarma ve AFAD’la da iletişime geçtiği belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.