Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Medipol Hastanesi, hamile kadına Covid’li olduğu için bakmadı, kadın hayatını kaybetti

0
153

İstanbul’da 32 yaşındaki Dönüş Kılınç isimli kadın, 9 aylık hamile iken koronavirüse yakalandı. Yaptırdığı test sonrası pozitif olduğu görülen Kılınç, evde karantinaya alındı ancak karantina sırasında sancıları arttı, eşinden kendisini hastaneye götürmesini istedi.

Dönüş Kılınç’ın eşi Ramazan Kılınç, eşini Pendik’teki Medipol isimli özel hastaneye götürdü. 9 aydır bu hastanede kontrol edilen Kılınç bu sefer, “Pandemi hastanesi değiliz, eşinizi kabul edemeyiz, pandemi hastanesine götür” denilerek geri çevrildi.

İki hastane daha gezen Kılınç, her ikisine de “prosedür gereği” kabul edilmedi. Eşi evde fenalaşan Kılınç, bu kez de başka bir özel hastanenin yolunu tuttu. Bu hastaneye kabul edilen Dönüş Kılınç hemen ameliyata alındı ancak kurtarılamadı.

Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre Ramazan Kılınç şunları anlattı: “Eşimin Coronavirus’e yakalandığını söylediğimde bizi kapıdan içeri bile almadılar. Ben de hastane müdürünü aradım. Bana, ‘İçerdeki hastaları korumak için kovidli hastaları kabul etmiyoruz. Biz pandemi hastanesi değiliz. Yönetim bu yönde karar aldı’ dedi. Israr edince, ‘Eşinizin Coronavirus testi negatif çıkınca gelin’ yanıtını verdi. Eşim sancılar içinde kıvranıyordu. Biz de Marmara Eğitim Araştırma Hastanesi’ne gittik. Ancak burada da, ‘Kovidli hamile kadınlara tedavi yapamıyoruz. Devletin tedavi için bize verdiği bir kota var. Bu kotayı aşamayız’ diyerek bizi eve gönderdiler.”

Ramazan Kılınç, bu kez de eşini başka bir özel hastaneye götürdü. Avrupa Yakası’ndaki bu hastane Kılınç’ı hemen ameliyata aldı. Ramazan Kılıç, ameliyattan çıkan doktorun kendisine söylediklerini şöyle anlatıyor: “ ‘Eşinizi neden ilk buraya getirmediniz. Neden bu kadar geciktiniz? Eşinizin durumu çok ilerledi. Maalesef ameliyat sırasında entübe oldu. Kendisini kaybettik. Eğer biraz daha geç kalsaydınız çocuğu da kaybedecektik’ dedi. Bakın bu da bir özel hastaneydi. Ama bizi kabul ettiler. Medipol ise bize kapıları sonuna kadar kapattı. İlk günden beri buranın hastası olmamıza rağmen… Eğer isteselerdi eşimi burada da ameliyata alabilirlerdi. Bir insanın canı bu kadar ucuz mu?”

“Doktor doktor, hastane hastane gezdik” diyen Kılınç, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya şöyle seslendi: “Eşim pozitif olduğu için özel hastane bizi kabul etmedi. Sağlık Bakanlığı virüsle mücadele ediyoruz diyor. Kendisinin eski sahibi olduğu hastane yüzünden eşimi kaybettim. Bu yapılanlar vicdana sığar mı?”

Ramazan Kılınç’ın eşinin ölümü ile ilgili Medipol Hastanesi’ne dava açmaya hazırlandığı belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.