Sağlıkta ayrımcılık arttı: Ambulanslar “ayrıcalıklı” hastaların hizmetinde!

0
153

Sağlık emekçileri, Ankara’da koronavirüs hastaları arasında ayrım yapıldığını belirtiyor. 112 Acil Sağlık Hizmetleri’nde görevli sağlık emekçileri, ambulansların ve 112 ekiplerinin bazı “ayrıcalıklı” koronavirüs hastaları için seferber edildiğini açıkladı.

Ankara’da, 112 Acil Sağlık Hizmetleri’nde ambulans şoförü olarak görev yapan ve ismini gizli tutan bir sağlık emekçisinin BirGün’e verdiği bilgilerde, 112 Çağrı Merkezi’ndeki yoğunluk sebebiyle yurttaşların 112’ye ulaşamadığı ancak buna rağmen bazı VIP hastalara öncelik tanındığı iddia edildi.

Sağlık emekçisi, “Bize vaka bildirimi telefonla veya telsizle yapılıyor. Vaka bildirimde, ‘Vaka şu kişinin yakını, bu kişinin tanıdığı’ veya açık açık ‘VIP hastamız’ denilerek bizi acil bir durumu olmayan Covid-19 vakalarına yönlendiriyorlar. Hatta bir başka vakaya gidiyorsak bile bu iptal ediliyor ve ‘torpilli VIP hastalara’ yönlendiriliyoruz. VIP Covid-19 hastasına gittiğimizde, hiçbir şeyi olmadığını, arabası olduğunu veya yürüyebiliyor durumda olduğunu görüyoruz. Bazen VIP hastayı ambulansa ihtiyacı olmamasına rağmen ambulansla hastaneye götürüyoruz veya VIP hasta, ‘ben hastaneye gitmek istemiyorum bana burada, evimde bakın’ diyor.” ifadelerini kullandı.

Bazı kişilere siyasetçi yakını vb sebeplerle özel muamele yapılmasının talep edildiğini belirten ambulans şoförü, bundan kaynaklı acil hastalara ulaşmakta sıkıntı yaşandığını belirterek şunları söyledi: “VIP hastalar siyasetçilerin yakınları oluyor, Sağlık Bakanlığı’nda veya 112 komuta merkezinde çalışan birlerinin yakınları da olabiliyor. Açık açık ben bakanlıkta çalışıyorum veya ben siyasetçiyim diyen VIP hastalar da oluyor. Covid-19 vakalarının artmasıyla ve bizim aciliyeti olan Covid-19 vakaları ile aciliyeti olmayan VIP Covid-19 hastalarına yönlendirilmemiz nedeniyle kırmızı kodlu vaka diye tabir edilen ‘Trafik kazasında yaralanan birine veya kalp krizi geçiren acil hastalara’ ulaşmakta güçlük çekiyoruz artık.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.