Saray’da “danışman” israfı!

0
161

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “resmi olarak” kaç danışmanı olduğunu, ne kadar maaş aldıklarını ve makam aracı iddialarını sordu.

Tanrıkulu verdiği önergede, danışmanların hangi kriterlere göre seçildiği, ne kadar maaş aldıkları ve danışmanların hepsine ayrı ayrı makam aracı verildiği iddiasına yanıt istedi.

CHP’li Tanrıkulu’nun sorularına yanıt veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise Cumhurbaşkanlığı Teşkilatında Cumhurbaşkanı danışmanı unvanıyla toplam 21 kişinin görev yaptığını söyledi.

Oktay danışmanların maaşlarına ilişkin verdiği yanıtta net bir rakam belirtmeyip, maaşların 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2 sayılı cetveline göre hesaplandığını söylemekle yetindi.

Her danışmana makam aracı verildiği iddiasıyla ilgili soruya ise Cumhurbaşkanı yardımcısı Oktay, “Cumhurbaşkanımızın programları kapsamında oluşan konvoylarda Cumhurbaşkanı danışmanları, istisnai ve zorunlu haller haricinde toplu olarak seyahat etmektedirler.” diyerek genel geçer bir yanıt verdi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.