Saray’dan yine “çatlak” ses: Cemil Çiçek “Gazeteci Barış Pehlivan’a darp kabul edilemez, gereği yapılmalı”

0
266

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından, kendisine muhalif olabilecek isimleri “susturmak” için oluşturulan Yüksek İstişare Kurulu’ndan “çatlak” sesler gelmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Bülent Arınç’ın ezandan sonra dua okunmasına tepki olarak, “Böyle yaparak insanları nefret mi ettiriyoruz, yoksa insanların dini duygularını daha mı canlı tutuyoruz? Bana kalırsa bu bir bidattır (İslam hukukuna göre genel kanaate aykırı davranış)” demesinin ardından yine aynı makamdan başka bir çıkış geldi.

Yüksek İstişare Kurulu üyesi, TBMM eski Başkanı ve Adalet eski Bakanı AKP’li Cemil Çiçek son dönemde hedef alınan Oda TV’ye konuştu.

Cemil Çiçek, kamera görüntüleri de ortaya çıkan Barış Pehlivan’ın hapishanede darp edilmesi ile ilgili “Eski şeyleri çağrıştıracak muameleler kabul edilemez, gereğinin de yapılması gerekir. İddianameler ideolojik siyasi metin olamaz. Aksi halde hukuki vasfını kaybeder.” açıklamasını yaptı.

AKP’nin iktidara gelirken en temel sloganlarından birinin “İşkenceye sıfır tolerans” olduğunu hatırlatan Çiçek, fikir ayrılıklarına tolerans gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan’ın Silivri Hapishanesi’ne götürüldüğü sırada bir gardiyanın saldırısına uğraması hakkında da,“Şimdi eski şeyleri çağrıştıracak muameleler kabul edilemez, gereğinin de yapılması gerekir.”  diyen Çiçek, darp iddiasına karşı iddianamede böyle bir görüntünün olmadığının öne sürülmesi ile ilgili ise şunları söyledi:

“İddianameler hukuki metinlerdir, ideolojik siyasi metin olamaz. Aksi halde hukuki vasfını kaybeder. Hukuku ıskalayan hiçbir metinle ülkede adalet sağlanamaz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.