Sayacılar, Adana’da Greve Çıkıyor

0
617

Her gün ekonomik krizin emekçiler üzerindeki yükü artarken insance ve yaşanabilir yaşam için işçiler ve emekçiler direnişlerini sürdürüyor. Bu direnişlerin bir yenisi ise Adana’da pazartesi günü başlayacak.

Adana Büyük Saat civarında üretim yapan sayacılar her geçen gün artan üretim masrafları sebebiyle grev kararı aldı. Ayakkabı İmalatçıları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Özay, yüksek enflasyona rağmen fiyatların geçen yıla göre düştüğünü belirterek Türkiye’nin çeşitli illerinden sayacı oda ve dernekler ile yüzde 50 zam belirlediklerini ifade etti.

Evrensel’e konuşan Özay, her şeye zam gelirken üretim maaliyetlerinin geçen seneye göre arttığını söyledi. Özay, saya işçilerinin sigortasız, kayıtsız ve düzensiz çalıştığını belirterek “Önce zammımızı almak istiyoruz. Saya işçisi sigortasız, kayıtsız, düşük ücretlerle çalışıyor. Düzensizlik var. Zamdan sonra bu sorunu çözmek için girişimlerimize devam edeceğiz” diye konuştu.

Özay, birkaç ay önce Konya, İstanbul, İzmir, Hatay, Adana, Antep ve Kayseri’den sayacılarla bir araya gelip yüzde 50 zam oranı belirlediklerini belirterek talepleri karşılanan kadar mmücadeleye devam edeceklerini belirtti. Ayrıca, bu görüşmelerde sayacıların kayıtlı çalışma koşullarını sağlamak için de bazı görüşmeler yaptıklarını hatırlattı.

Adana’nın ardından Antep’te de sayacılar pazartesi günü bir araya gelme kararı aldı. Cuma günü yüzde 50 zam talebiyle iş bırakan sayacılar, taleplerinin işverenler tarafından kabul görmemesi üzerine pazartesi bir araya gelme kararı aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.