Sayıştay Raporu AKP’nin pisliklerini döküyor: Engelli olmayan 62 bin kişiye engelli aylığı bağlanmış

  0
  949

  Sayıştay raporunda, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın engelli olmayan 62 bin kişiye engelli bakım aylığı bağladığı, veri sisteminde kaydı olmayan 138 bin kişiye ise engelli aylığı verdiği aktarıldı.

  Sözcü Gazetesi’nden Deniz Ayhan’ın yaptığı habere göre, Sayıştay’ın 2018 denetim raporuna göre, engelli olmayan ve sağlık kurulu raporu da bulunmayan kişilere evde bakım ödemesi yapıldı. Her ay yaklaşık 62 bin kişi engelli bakım aylığı aldı. Engelli sağlık kurulu raporu olan ancak ağır engeli olmayan kişilere de usulsüz ödeme yapıldı.

  Bu alanda da her ay yaklaşık 35 bin kişi haksız ödemeden yararlandı. Yüzde 40 engelli olan ve aylık almaması gereken yaklaşık 15 bin kişi de her ay ödemeden yararlandı. Bu kişilerin sayısı martta 15 bin 791, haziranda 16 bin 145, eylülde 15 bin 701, ekimde 14 bin 476, kasımda ise 14 bin 516 olarak saptandı.

  Sayıştay raporunda “Usulsüz ödeme ile ilgili gerekli incelemeler yapılarak, geri alınması gereken tutarların ilgili kişiler adına alacak hesaplarına kayıtları yapılmalıdır” denildi. Asgari ücretten düşük geliri olan ve evde özel bir bakıma muhtaç bulunan vatandaşların kişisel ihtiyaçlarının karşılanması için 2018’de 1.179 lira aylık maaş ödendi. Bu miktar 2019’da 1.383 liraya yükseldi.

  Bakanlık, Sayıştay raporu ile ilgili savunmasında, aylık alan kişilerin sağlık kurulu raporlarının elektronik ortama henüz işlenmediğini, işlemlerin Sağlık Bakanlığı’nca devam ettiğini savundu ve veri tabanında yer almamakla birlikte raporun aslını veya onaylı suretini ibraz eden kişilerin kapsam içinde değerlendirilip ödeme yapıldığını, usulsüz bir durum olmadığını öne sürdü.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.