Seçim anketi: AKP’li seçmen partisinden uzaklaşıyor

0
158

Metropoll araştırma şirketinin yaptığı seçim anketine göre AKP’li seçmen, kendi partisinden uzaklaşıyor fakat verilere göre şu an hangi partiye oy verecekleri belli değil.

Metropoll araştırma şirketi, “Bu pazar seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” sorusunu yönelttiği bir anket gerçekleştirdi. Sonuçlara göre Haziran 2018 seçimlerinde oyunu AKP’ye veren seçmenlerin yüzde 28,8’inin kararsız olduğu görüldü.

AKP seçmeninin büyük kısmının partisinden uzaklaştığı görülen ankette, bu seçmenlerin hangi partiye oy vereceklerinin ise belli olmadığı görülüyor.

Şirketin anket sonuçlarını paylaşırken verdiği bilgi ise şu şekilde oldu:

Mayıs 2020 ölçümüne göre bu Pazar erken bir milletvekili seçimi olsa kararsız, cevapsız ve sandığı protesto edeceğini belirten seçmenlerin %29’unun AKP, %13’ünün CHP, %7’sinin MHP ve HDP, %4’ünün İYİ Parti kaynaklı olduğu gözlenmektedir. AK Parti’ye oy veren seçmenlerin kararsızlara doğru önemli ölçüde kaydığı görülmektedir ve Mayıs ayında bu oran %29’a yükselmiştir. Bu da AKP seçmen kitlesinin partisinden uzaklaşmaya başladığına işaret etmektedir ancak eldeki veriden bu kişilerin başka bir partiye de gitmediği anlaşılmaktadır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.