Şili’de Halk Direniyor: 17 Milyonluk Ülkede 1,2 Milyon İnsan Sokaklardaydı

0
819

Şili’de metro ücretlerine getirilen zam ile birlikte başlayan gösteriler bugün 7’nci gününde idi. Başkentte bir araya gelen göstericiler Şili tarihinin en büyük gösterisini gerçekleştirdi, 1,2 milyon insan hükumete karşı sokaklardaydı.

Şili’de hükumetin gerçekleştirdiği neo-liberal politikalara ve zamlara karşı direnen halk başkent Santiago’da İtalya Meydanı’nı doldurdu. Nüfusun 17 milyon olduğu ülkede 1,2 milyon insanın sokaklarda olduğu söylendi. Göstericiler Devlet Başkanı Sebastian Pinera ve hükumeti istifaya çağırdı.

Ülkedeki hayat pahalılığını ve sağlık hizmetlerini protesto eden göstericiler, ellerindeki pankartlar ve sloganlar eşliğinde yürüyüş yaptı. Kalabalık karşısında zor anlar yaşayan güvenlik güçleriyle göstericiler arasında zaman zaman arbede yaşandı.

Şili’de başkent Santiago’nun en önemli ulaşım aracı metroya, geçen hafta, belirli saatler arasında uygulanmak üzere yüzde 4 zam yapılmasına karşı başlayan protestolar, güvenlik güçlerinin, turnikeden atlayan ve ücret ödemeden geçenleri güç kullanarak çıkarmasıyla şiddet olaylarına dönüşmüştü.

Ülkeye yayılan gösteriler nedeniyle acil durum ilan edildi ve “sokağa çıkma yasağı” konulmasına rağmen halk gösterilerden geri durmadı.

Gelişen direnişte şimdiye kadar 19 kişi hayatını kaybetti, 500’den fazla insan yaralandı ve binlerce insan gözaltına alındı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.