Sinan Aygün’ün “Rüşvet” İddiasının Ardından İçişleri Bakanlığı Mansur Yavaş için Müfettiş Görevlendirdi

0
361

Eski CHP Milletvekili ve Ankara Ticaret Odası (ATO) eski başkanı Sinan Aygün’ün, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkında ortaya attığı iddiaları araştırmak üzere İçişleri Bakanlığı müfettiş görevlendirdi.

Sinan Aygün’ün, Mansur Yavaş ve CHP’li 3 belediye meclis üyesi hakkında, Eskişehir yolundaki, Aygün’e ait “Togo Kuleleri” olarak adlandırılan inşaatın mühürlenmesinin ardından bulunduğu suç duyurusunda ortaya attığı iddialar ve sonrasında yaptığı açıklamalar Bakanlığı harekete geçirdi.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre Bakanlık, Belediye Başkanı Yavaş ve ekibi hakkında Sinan Aygün’ün ortaya attığı iddiaları araştırmak üzere bir mülkiye müfettişi görevlendirdi.

Ne Olmuştu?

Sinan Aygün, Yavaş ile CHP’li 3 belediye meclis üyesinin “Togo Kuleleri” ile ilgili Mimarlar Odasına açılan davayı ancak kendilerine 25 milyon lira verilmesi karşılığında bir üst mahkemeye taşıyacakları, aksi halde inşaatını yıkacakları tehdidiyle karşılaştığını iddia etmişti. Aygün, istenen parayı vermeyince inşaatının kaçak muamelesi görerek mühürlendiğini öne sürmüştü.

Aygün’ün iddialarına yanıt olarak belediyeden yapılan açıklamada, bölge idare mahkemesi kararının yerine getirilmesinin bir suç olarak gösterilmeye çalışıldığı belirtilmişti.

“Togo Kuleleri”nde kat ve yoğunluk artışını sağlayan 2016’daki imar değişikliğinin iptal edildiği belirtilen açıklamada, mahkeme kararında “Togo Kulelerine sağlanan fazladan inşaat yapma avantajının imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve üst ölçekli plan hükümlerine aykırı olduğunun tespit edildiğinin” kaydedildiği ifade edilmişti.

Ayrıca yapılan açıklamada, mahkeme kararının geçmiş dönemde uygulanmaması nedeniyle Aygün’ün yaklaşık 570 milyon lira haksız menfaat elde ettiği de belirtilmişti.

Öte yandan suç duyurusu ve rüşvet iddiaları gündemdeyken, Sinan Aygün’ün organize suç örgütü lideri Sedat Peker’le görüntüleri ortaya çıktı. Bir plazanın çıkış kapısında yansıyan görüntülerde Aygün ve çete lideri Peker’in birlikte yürümesi tepki topladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.