“Söğütlüçeşme’ye gar görünümlü AVM projesi, rant projesidir”

0
157

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayarak Söğütlüçeşme’ye yapılmak istenen gar görünümlü AVM projesi hakkında görüşlerini belirtti. Odabaşı, proje için “Rant projesi” yorumunu yaptı.

İstanbul’dan Ankara’ya giden Yüksek Hızlı Tren’in kalkış istasyonu olan Söğütlüçeşme istasyonunun içinde sosyal donatı ve ticaret alanları olan bir AVM yapılmak isteniyor.

Devlet Demiryolları, 65 bin 370 metrekarelik alanda, 42 bin 451 metrekare inşaat yapılması planlanan proje için “Fıratcan İnşaat Turizm ve Ticaret A.Ş.” şirketini yetkilendirdi. Yapım sürecinde TCDD’ye, her yıl ÜFE oranında artırılmak üzere aylık 32 bin 315 TL kira ödeyecek şirketin 25 yıllık işletme süreci için aylık kirası 161 bin 574 TL olacak.

660 metre yeni ray hattı döşenecek ve 36 ayaklı viyadük yapılacak 193 milyon toplam bedelli proje kapsamında 443 araçlık otoparkla 118 dükkan ve ofis de kullanıma sunulacak.

Konu ile ilgili Voice of America Türkçe’nin (Amerika’nın Sesi) sorularını yanıtlayan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, “

Söğütlüçeşme’de resmi adı gar ve sosyal donatı alanı olarak düşünülen bir proje geliştiriliyor. Bu proje hayata geçirildiği zaman hem Kuşdili’ni hem Haydarpaşa’yı etkileyecek bir proje. Sosyal yaşam alanı dedikleri yer AVM. Bir de gar binası yapılmak isteniyor. Üst katında yolcuların gidip gelebilecekleri salonlar var ama giriş katı, alt katı yine ticarethane. Biz bu projenin her haline hangi adla olursa olsun karşı çıkıyoruz. Kadıköy yeni bir AVM’yi kaldıramaz. Oluşacak trafik yoğunluğu Kadıköy içi bölgelerini minibüs yolunu da Bağdat Caddesi’ni de Acıbadem’i de olumsuz etkileyecek. Burada yapılacak AVM, tarihi Kadıköy çarşısını yok edecek. İnsanlar AVM’ye gitmeye korkarken AVM projesiyle karşı karşıya kaldılar” ifadelerinde bulundu.

15 aydır Çevre ve Şehircilik Bakanı’ndan randevu talep ettiğini belirten ve bu hafta başı için Bakan Murat Kurum’dan randevu aldığını söyleyen Odabaşı, ‘‘Benim o dönemde ilk randevuyu isteme gerekçelerimden biri Fikirtepe idi. Ancak şimdi Söğütlüçeşme’yi de konuşacağım. İtirazlarımızı, neden karşı çıktığımızı Sayın Bakan’a da izah etmeye çalışacağım. Kendilerinden buranın yeşil alan olarak düzenlemesini buranın parka çevrilip yeşil alan olarak Kadıköy halkına İstanbul halkına hizmete açmayı teklif edeceğim bakalım ne diyecekler?’’ dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.