Son 1 Yıl İçinde, 137 bin Kişi Türkiye’yi Terk Etmiş

0
333

Cumhurbaşkanlığı 2020 Programı’nda açıklanan verilere göre, 2018 yılında yurtdışına göç edenlerin sayısı 137 bine çıkmış. Bu rakam geçen yıl ile kıyaslandığında, yurtdışına gidenlerin oranının yüzde 20 arttığı görülüyor. 

Konuyla ilgili CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ülkenin geleceğinden umudunu kesen, kaygıları artan, yönetim şeklinden memnun olmayanlar, başka ülke vatandaşlığına geçip vatanını terkediyor’”

Ayrıca Toprak, sermaye sahiplerinin de gidişattan memnun olmadığını belirterek “Özellikle varlıklı kesim, Yunan Adaları’nda, Karadağ’da, Makedonya’da, Portekiz’de gayrimenkul satın alıp, yatırım yaparak o ülkenin vatandaşı oluyor ve ülkesini terk ediyor. Türkiye’de iş bulamayan, emeğinin karşılığını alamayan ve değer verilmeyen nitelikli insanlarımız da kaçıyor, beyin göçü hızlanıyor. Bizim bir tek vatanımız var bu yapılan doğru değil ama iktidarın hataları nedeniyle insanlar vatanlarını terk edecek noktaya geliyor.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.