Sosyal yardımlar raporu: Yoksulu oy uğruna istismar etmişler

0
349

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile geçen dönem birleşen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2016, 2017 ve 2018 yıllarındaki bütçeleri hakkında konuştu. Erdoğdu, seçim olan yıllarda sosyal yardımlara ayrılan bütçenin artırıldığını belirterek AKP’nin yoksulu oy uğruna istismar ettiğini ifade etti.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Erdoğdu, bakanlığın söz konusu üç yıla ait hesapları incelendiğinde, sosyal yardımlar için seçim olmayan 2016’da 15 milyar 222 milyon ayrılmasına karşın 12 milyar 615 milyon TL’lik yardım yapıldığını bildirerek, “Yani bakanlık seçim olmayan yıl, sosyal yardım için ayrılan ödenekten 2 milyar 600 milyon TL kısmış” dedi.

Erdoğdu konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Aynı bakanlık Cumhurbaşkanlığı sistemi için referandumun yapıldığı 2017’de sosyal yardımlar için ayrılan 13 milyar 635 milyonluk ödeneğin neredeyse tamamını harcamış. Cumhurbaşkanlığı ile parlamento seçimlerinin yapıldığı 2018 yılında ise 14 milyar 977 milyon lira ayrılan sosyal yardım ödeneği yetmemiş ve 1 milyar 112 milyon TL ek ödenek alınmış. Bu da gösteriyor ki, Aile Bakanlığı bütçesindeki sosyal yardımlar, AKP’ye oy getirmek için kullanılmış. Daha açık ifadeyle, devletin bütçesinden çıkan sosyal yardımlar, parti yardımı gibi dağıtılmış.

Bakanlık, seçimin olmadığı 2017’de yaklaşık 22 milyarlık genel bütçesinin 12 milyar lirasını sosyal yardım olarak dağıtırken Cumhurbaşkanlığı ile parlamento seçimlerinin yapıldığı 2018’de 28.5 milyar liralık genel bütçesinin yaklaşık 16 milyar lirasını sosyal yardım olarak dağıtmış. AKP yoksulluğu gidermek yerine, bu durumdan yararlanmayı ve halkın bütçesiyle halkı sömürmeyi tercih ediyor”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.