Sosyalist Küba, Covid-19 aşısı için Faz-3 çalışmasını İran’da başlatıyor

0
188

ABD tarafından yaptırımlara maruz bırakılan Küba ve İran Covid-19 aşısı için anlaştı. Küba’da geliştirilen aşı çalışmalarından birisinin Faz-3 denemesinin İran’da 50 bin gönüllü üzerinde yapılacağı kararlaştırıldı.

Havana’nın açıklamasına göre, Küba’da geliştirilmekte olan aşılardan birinin Faz-3 denemeleri İran’da da yapılacak. Karşılığında İran’a teknoloji transferi gerçekleştirilecek ve aşının başarılı olması halinde ortak üretime geçilecek.

Küba’da vaka sayılarının düşüklüğü nedeniyle denemeler dışarıda yapılacak

Anlaşma kapsamında, Küba’da geliştirilmekte olan dört aşı adayı arasından en ileri safhaya geçen Soberana 2, komşu İran’da da denenecek. ‘Egemen’ anlamına gelen Soberana aşısının Küba içindeki Faz-1 ve Faz-2 denemeleri tamamlandı. Kübalı yetkililer aşı için Havana’da da 150 bin gönüllünün katılacağı bir Faz-3 denemesi yapılacağını ancak ülke içindeki vaka sayılarının düşük olması nedeniyle yurtdışında da denemeler yapılması gerektiğini söyledi.

Küba’daki Finlay Aşı Enstitüsü’nden yapılan açıklamaya göre, bu sebeple Iran’daki Pasteur Enstitüsü ile işbirliği anlaşması imzalandı. Açıklamada, “Bu sinerji, iki ülkenin de SARS-CoV-2 virüsüne karşı aşılamada daha hızlı ilerlemesini sağlayacak” denildi. Kübalı yetkililer, bazı başka ülkelerin de Küba aşılarıyla ilgilendiğini ama İran’la anlaşmanın bir ilk olduğunu söyledi.

ABD ve İngiltere aşıları güvenilmez olduğu için yasaklanmıştı

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, geçtiğimiz kasım ayında gerçekleştirdiği Havana ziyaretinde müttefikleri Küba’nın Covid-19 ile mücadele kapsamındaki biyoteknolojik başarılarından etkilendiğini söylemişti. Kübalı doktorlar da, pandeminin ilk günlerinde başta İtalya olmak üzere birçok ülkede tedavi için yardıma gitmeleriyle dikkat çekmişti.

Bununla birlikte, ülkenin ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney ABD ve İngiltere’den aşı alınmasını ‘güvenilmez’ olduğu için yasaklamıştı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.