Süleyman Soylu “İstanbul’a Kayyum Söz Konusu Değil” Dedi, İmamoğlu İse Cevap Verdi: Polemik Yapılıyor

0
536

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yerlerine kayyum atanan Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerini ziyaret etmesinin ardından, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ziyarete yönelik ve İmamoğlu’nu kastederek “pejmürde ederiz” açıklaması yapmıştı. Gelen tepkiler üzerine Pazar günü açıklama yapacağını belirten Soylu, bugün katıldığı bir programda İstanbul ve Ankara için kayyumun söz konusu olmadığını belirtti.

Soylu’nun bu açıklamasından sonra, Kemerburgaz Kent Ormanı’nda incelemelerde bulunan İmamoğlu gazetecilerle buluştu ve şunları söyledi:

“Herkesin dikkatli konuşmaya ihtiyacı var. Polemik yapılıyor demiştim, hala o noktadayım. Devlet adamlığının gerektirdiği hususu istiyorum. Söylenen sözler üzücüydü.

Çok acı. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir belediye binasına gittim ben. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ‘seçime girmesinde sorun yoktur’ denilen ve seçilen kişiyi ziyaret ettim ben. Türkiye cumhuriyeti sınırında kim yaşıyorsa ben ona Atatürk fotoğrafı da hediye ederim her şeyi de ederim. Hediye edemeyenler utansın. Biz siyasi kuruluşların güçlenmesini sağlamalıyız. Bunu yarın ülkenin her yerinde Hakkari’de de Kars’ta da yaparım. Kendilerine de tavsiye ederim” 

Ayrıca israf sergisi ile de açıklama yapan İmamoğlu, “Yenikapı’ya yarın ya da öbür gün gideceğim. Benim oradaki araçlarla fotoğraf çektirme diye bir çabam olmaz. Amacım bu şehrin israfını engellemek. Ben utanıyorum onları mı göstereceğim? O kadar hizmet fazlası aracın gereği neydi? Niye araçların uydu takip sistemleri belli bir dönemde kayıt altından çıkarılsın? Memleketin malına biz gözümüz gibi bakacağız.

Teknik raporları arkadaşlarım hazırlıyor. Bazı kurum, kuruluş hatta ailelere neden araç tahsis ediliyor. Henüz kurtarılacak çok israf var, korunacak çok alan var. Hem araç kira bedeli hem yakıt bedeli açıklanacak.” ifadelerini kullandı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.