Süleyman Soylu Kadir İnanır’ı Eleştirdi: Selahattin Demirtaş Tiyatro Yazıyor, Birileri de İzliyor

0
600

AKP’li İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu sefer de Kadir İnanır’ı eleştirdi. Soylu, sanatçı Jülide Kural ve Ömer Şahin’ın; Edirne F Tipi Kapalı Hapishanesi’inde tutsak tutulan Demirtaş’ın kitabı Devran’dan uyarlanan tiyatroyu izleyen Kadir İnanır’ı eleştirerek “Hatta herkes, hepimiz daha fazla tiyatroya gitmeliyiz. Çocuklarımızı daha fazla tiyatroya göndermeliyiz. Ama gittikleri tiyatro, bu ülkenin insanını acıtan, bizim bir yerlere ulaşmamızı istemeyenler tarafından oluşturulan bir tiyatro”ifadelerini kullandı. 

Soylu şöyle devam etti: “Her yeri yakıp yıktılar, 39 kişiyi katlettiler. Talimatı PKK verdi. Türkiye’ye talimatı, o günkü HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve onların merkez yönetim kurulu üyeleri getiriyor. Selahattin Demirtaş bir tiyatro yazıyor. Birileri de karşısına geçip o tiyatroyu seyrediyor, alkışlıyor. Eksik yapmışsınız Kadir Efendi. Eksik yapmışsınız o tiyatroya gidenler. O tiyatronun bir tarafına şehit edilen Yasin Börü’nün de fotoğrafını assaydınız, katledilen 39 kişinin de fotoğraflarını assaydınız. Elinizdeki, kanları tiyatro oyunları ile temizleyemezsiniz. Bu milleti de aldatamazsınız. Bu ülkeyi de bölemeyeceksiniz. Yurt dışına gidip kulaklarına üflenen birtakım telkinlerle Türkiye’nin huzurunu bozamayacaksınız. Türkiye eski Türkiye değil.”

Sahneye taşınan okuma oyunu, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Başak Demirtaş, HDP Eski Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Selvi Kılıçdaroğlu ve Dilek İmamoğlu ile CHP İstanbul Milletvekili Erdem Gül ve Sanatçı Kadir İnanır birlikte izlemişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.