Suriye Hükümeti İle SDF Anlaşmıştı. İşte O Anlaşma Metni:

0
830

Erdoğan’ın iktidarını korumak amacıyla geçtiğimiz günlerde başlattığı “Barış Pınarı Harekatı” isimli savaş ve işgal harekatı sonrasında Suriye hükümeti ile SDF güçleri AKP’nin bu savaşı karşısında anlaşmıştı.

Sosyal medyada, Suriye hükümeti ve Suriye Demokratik Güçleri (SDF) arasında imzalanan anlaşma metni olduğu iddia edilen bir belge dolaşınma girdi.

SDF Komutanlarından Mazlum Abdi ve Sipan Hamo
imzalı olduğu söylenen anlaşma metni

Şam’a yakın basın kaynaklarının da doğruladığı ancak resmi hiçbir teyidin olmadığı ‘Uzlaşı Belgesi’ başlıklı belgenin tam tercümesi şöyle:

12/10/2019 tarihinde Suriye hükümeti ile Suriye Demokratik Güçleri arasında bir toplantı gerçekleştirildi ve aşağıdaki maddeler üzerinde anlaşma sağlandı:

Suriye Demokratik Güçleri (SDF), Suriye Arap Ordusu güçlerinin doğuda Deyr El-Zor’dan başlayarak batıda Jarablus’a kadar uzanan bölgeye giriş yapmasını ve bölgenin tümünde kontrolünü genişletmesini kabul etmiştir. Kuvvetler 3 eksenden harekete başlayacak:

1-Kuzeye ‘Ayn İsa ve kırsalı’ ve ‘Tel Abyad bölgesinde Türkiye-Suriye sınırı ve Tel Abyad batısı’ yönlerinde Tabka ekseni,

2-Türkiye-Suriye sınır bölgesindeki Ayn El Arab (Kobani) yönünde ve Tel Abyad noktasına kadar uzanan Menbic ekseni,

3-Ras El Ayn’e ve oradan doğuda Kamışlı ve Malikiye’ye kadar sonra güneye uzanan Haseke-Tel Temir ekseni,

4-Arima’dan başlamak üzere kuvvetler, konuşlanma ile ilgili bir önceki anlaşmaya göre Sacur nehri hattı boyunca Menbic bölgesinde konuşlanacak,

Böylece Suriye Arap Ordusu, Fırat’ın kuzey ve doğu bölgelerinin tamamında, yerel askeri meclislerle koordinasyon halinde var olacaktır. Tel Abyad ve Ras El Ayn arasında kalan bölge ise, özgürleştirilmek üzere istikrarsız muharebe alanı olacaktır. 

SDF güçleri, Suriye Arap Cumhuriyeti topraklarının birliğini ve güvenliğini, Suriye Arap Cumhuriyetinin bayrağı altında korumaya; Türkiye’nin Suriye topraklarına yönelik tehditlerine karşı Suriye cumhurbaşkanı Beşşar Esad liderliğinde, Suriye Arap Ordusunun yanında saf almaya hazırdır. 

Suriye Demokratik Güçleri Genel Komutanı

Mazlum Abdi, Sipan Hamo”

Kaynak: Marbuta Haber


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.