Suriye’den kaçıp Türkiye’ye teslim olan IŞİD’li kadınlar Fransa’ya dönmek istiyor

0
501

Suriye’nin kuzeyinde SDG kontrolündeki Ayn İsa kampından kaçıp Tel Abyad’da Türk askerlerine teslim olan Fransız vatandaşı üç IŞİD’ci kadın Fransa’ya dönmek istediklerini söyledi.

Türkiye’nin harekatı sırasında Suriye’nin kuzeyindeki Ayn İsa kampından kaçıp Tel Abyad’da Türk güçlerine teslim olan Fransız vatandaşı üç kadın Reuters ajansına konuştu. Kadınlar, çocuklarının geleceği için Fransa’ya dönmek ve burada yargılanmak istediklerini söyledi.

Türkiye yardımcı olur diye teslim olmuşlar

Kadınlardan biri Fransa’ya dönmeyi tercih ettiğini belirterek, “Çocuklarımızın kendi hayatlarını yaşayabilmeleri için geri dönmek istiyoruz. Beş yıldır buradayım ve geri dönüp hayatıma devam etmek, kaybettiğim zamanı kazanmak istiyorum” dedi. Bir diğer kadın ‘hızla Fransa’ya dönmek istediğini ve Fransız mahkemelerinin vereceği cezanın kendisi için bir sorun oluşturmayacağını’ söylerken, üçüncü kadın da “Fransa’daki mahkeme kararıyla hiçbir sorunumuz yok. Bu nedenle, ülkemize geri dönebilmek için Türklere teslim olduk” diye konuştu.

Türkiye ise elindeki IŞİD’cileri geri göndermeyi planlıyor. Son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin elindeki IŞİD üyelerinin iadesine pazartesi başlanacağını söylemişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.