Suriyeli cihatçıdan itiraf: 2 bin dolar karşılığında Azerbaycan’a gönderildik

0
700

Suriyeli cihatçı iki bin dolar karşılığında Azerbaycan’a savaşmaya gittiğini belirtti.

BBC Arapça’ya konuşan Suriyeli bir cihatçı, geçen hafta 2 bin dolar karşılığında diğer savaşçılarla birlikte Suriye’nin kuzeyinden Azerbaycan’a gönderildiğini söyledi.

Kendilerine sadece “askeri noktaların korunması görevini yürüteceklerinin” söylendiğini belirten ve isminin gizli tutulmasını isteyen kişi, buna rağmen aktif çatışmalara katıldıklarını ve bazı Suriyeli savaşçıların ön cephede savaşırken hayatını kaybettiğini ifade etti. 

Cerablus’ta bulunan ve ismini vermek istemeyen bir cihatçı BBC Türkçe’ye, bölgedeki savaşçıların grup sorumlularının Dağlık Karabağ’da Azerbaycan’ın yanında savaşmak üzere gönüllü olmak isteyen kişilerden isim aldığını ve 1000 kişilik bir liste oluşturduğunu söyledi. Listelerin oluşmasının ardından ilk etapta yaklaşık 250 kişinin Suriye’nin Türkiye sınırındaki Havar Kilis kasabasında toplandığını; buradan Gaziantep’e geçtiğini ve Türkiye tarafından organize edilerek bir askeri kargo uçağıyla Azerbaycan’a gönderildiğini, birkaç gün sonra yine yaklaşık 250 kişilik bir grubun askeri kargo uçağıyla aynı bölgeye gönderildiğini söyledi.

Reuters ve Guardian: Suriye’deki cihatçılar para karşılığı Azerbaycan’a savaşmaya gidiyor

Pazar günü Dağlık Karabağ’da çatışmaların başlamasının ardından Ermenistan’ın Rusya Büyükelçisi Vardan Toghanyan; Türkiye’nin Suriye’den Azerbaycan’a yaklaşık 4 bin savaşçı gönderdiğini öne sürdü.

Ardından Reuters haber ajansı, Afrin’deki Ahrar-ı Şam örgütüne bağlı cihatçıların, para için Azerbaycan’a gitmek üzere hazırlandığını yazmıştı.

İngiliz Guardian gazetesi ise İdlib’de yaşayan üç kişiyle görüştüklerini ve bu kişilerin “Dağlık Karabağ için savaşçı toplama sürecine” isim yazdırarak katıldığını aktarmıştı. 

Kaynak: BBC Türkçe

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.