Suriyeli Kürtlerden Esad’a çağrı: “Suriye topraklarını parçalamak gibi bir amacımız yok, üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız”

0
581

Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’ndan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a çağrı geldi. Yürütme Meclisi eşbaşkanları Abdulhamid El Mihbaş ve Berivan Halid, bir basın toplantısı düzenleyerek Şam yönetimine, “En doğru olan şey birbirimizi kabul etmek, çözüm dilimizi geliştirmektir” diye seslendi.

Türkiye’nin düzenlediği harekatın ardından Esad yönetimi ile görüşmelerine başlayan Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu, çözüm dilini geliştirme çağrısında bulundu.

Rudaw’ın aktardığı açıklamaya göre eşbaşkan Abdulhamid El Mihbaş, “Suriye devletine çağrımız var” diyerek, “Umarız Suriye devleti ve Esad, çözüm odaklı bir yaklaşım geliştirir. Kuzey ve Doğu Suriye halkları olarak hiçbir zaman Suriye topraklarını parçalamaya dönük bir amacımız olmadı. Suriye topraklarını parçaladığımıza dönük iddia ve söylemler gerçek değildir” ifadelerini kullandı. Mihbaş, “Suriye topraklarının parçalanmasının önüne geçenler biziz. Sekiz yıldır işgalci IŞİD/El Nusra çetelerine karşı Suriye topraklarını ve Suriye’nin birliğini savunduk” dedi.

Mihbaş konuşmasının devamında, “Bu zafer Suriye’deki bütün halklar için onur vericidir. Nasıl ki Suriye toprakları üzerinde hiçbir hesabımız yok ise hiç kimsenin de olmamalı ve Suriye sekiz yıl önceki gibi kalmalıdır. En doğru olan şey birbirimizi kabul etmek, çözüm dilimizi geliştirmektir. Kuzey ve Doğu Suriye bölgesindeki bütün halkların kimliklerine ve haklarına sahip olması için üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye hazırız.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.