Tahir Elçi katledildiği yerde anıldı

0
149

28 Kasım 2015 yılında Diyarbakır Sur’da Dört Ayaklı Minare önünde katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ölümünün 5. yılında katledildiği yerde anıldı.

Salgın nedeniyle temsili katılımın sağlandığı anmaya, Elçi’nin meslektaşları, ailesi, bazı sivil toplum kuruluşları ve milletvekilleri katıldı.

Diyarbakır Adliyesi önünde toplanan grup, Türkçe ve Kürtçe “Seni unutmayacağız” yazılı pankartla Elçi’nin katledildiği Dört Ayaklı Minare’ye yürüyüş yaptı. Burada konuşma yapan Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, Elçi’nin katledilmesinin üzerinden 5 yıl geçtiğini ancak katillerin hala bulunmadığını hatırlatarak “Şark cephesinde değişen bir şey yok.” dedi.

Aydın açıklamasında şunları söyledi:

“Hapishaneler; fikirlerinden dolayı tutuklanan siyasetçiler, sivil toplum temsilcileri, gazeteciler için kalıcı bir ikametgaha dönüşmüş durumda.  Her yıl tedavisi yapılmayan onlarca hasta mahpusun cenazeleri çıkıyor cezaevlerinden. Mesleğimize ve meslektaşlarımıza yönelik saldırılar ve tacizler de daha da aratarak devam ediyor. Avukatlar mesleki faaliyetleri nedeniyle gözaltına alınmakta, tutuklanmakta ve cezalandırılmaktadır. Ama gözün arkada kalmasın Sevgili Başkan, binlerce meslektaşın senin bıraktığın yerden kararlılıkla adalet ve insan hakları mücadelesini sürdürmektedir.  İşte senden sonra memleketin pürmelali böyle Sevgili Başkan. Demokratik, özgür ve barış içinde bir yaşam hayalin, bizim de hayalimiz. Düşlerinin ve düşlerimizin savunucusu olmaya, bunlar için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Kaynak: Sputnik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.