Taksim Bu Yıl da Yasak

0
714

1 Mayıs mitingini Taksim Meydanı’nda düzenlemek için başvuru yapan sendika ve meslek odalarının başvurusu İstanbul Valiliği tarafından reddedildi.

İstanbul Valiliği, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB), 1 Mayıs mitingini Taksim’de düzenlemek için yaptıkları başvuruyu reddetti.

Sendikaların ve muhalefetin 1 Mayıs kutlamalarının bu yıl da Taksim’de yasaklanmasının ardından nasıl bir karar alacağı ise henüz netlik kazanmış değil.

Yerel seçimlerde AKP’nin yaşadığı büyük güç kaybı ve muhalefetin kazandığı moral üstünlüğün ardından özellikle Taksim 1 Mayıs’ında kitlesel katılım bekleniyordu.

Uzun yıllar süren mücadelenin ardından 2010 yılında 1 Mayıs kutlamalarına açılan Taksim Meydanı, görkemli kutlamalara ev sahipliği yapmıştı. Milyonlarca insanın toplandığı ve iktidarın aleyhine gelişen süreçle birlikte 2013 yılında Taksim yeniden yasaklanmıştı.

Taksim Meydanı 1977 1 Mayıs’ında kontrgerillanın tertiplediği saldırılar ve sonrasında çıkan olaylarda 34 öncü işçi ve devrimcinin yaşamını yitirdiği bir alan olması sebebiyle de sembolik bir önem taşıyor.

Tarihe kanlı 1 Mayıs olarak geçen 1977 yılındaki kutlamaların ardından Taksim Meydanı muhaliflere kapatılsa da iktidar yanlısı gruplara ve Polis Günü gibi “resmî” törenlere hâlâ açık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.