Talan edilmeye başlanan Munzur Gözeleri için TMMOB’dan çağrı

0
149

Tunceli’nin (Dersim) Ovacık ilçesi sınırları içinde bulunan Munzur Gözeleri’nde tahribata yol açacak projeye karşı TMMOB’dan açıklama geldi.

“Turizme açılacağı” söylenerek, bölgedeki “görüntü kirliliğini gidermek” iddiasıyla başlatılan peyzaj projesiyle doğal yapısı bozulacak gözelerle ilgili açıklama yapan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, rekreasyon projesinin mayıs ayında ihale edildiğini hatırlatarak “İlgili yerel yönetimlerin ve demokratik kitle örgütlerinin görüşleri alınmadan Covid-19 salgını fırsat bilinerek proje hızla başlamıştır. Yöre halkının inanç dünyasında önemli bir yere sahip olan alan, ziyaretçi sayısını artırmaya teşvik eden bir piknik alanı şeklinde düzenlenmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Munzur Gözeleri’nin, dünyanın bizlere armağan ettiği nadir miras alanlarından biri olduğunu söyleyen Koramaz açıklamasında şunları söyledi:

“Bu tip alanlar uluslararası ve ulusal düzeyde korunması ve sonraki nesillere teslim edilmesi gereken önemli varlıklar. Doğal varlıklarımız ülkemizin dört bir yanında yağma ve talan projeleri ile tehdit altında. Ülkesini, halkını ve doğasını seven her yurttaşın görevi bu talana karşı durmak. Vadi oluşumunun ve milli parkın kaynağı sayılabilecek olan Munzur Gözeleri kesinlikle korunmalı. Projeye bir an önce son verilmeli.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.