Tayyip Erdoğan’ın “yürü ya kulum” dediği lise arkadaşı Ahlat Köşkü’nü yapıyor

0
1366

Erdoğan’ın Bitlis’in Ahlat ilçesinde kendisine yaptırmak istediği köşk inşaatını, imam hatip lisesinden arkadaşı olan Hasan Gürsoy’a ait şirkete verdiği ortaya çıktı. Erdoğan’ın zengin ettiği Hasan Gürsoy’un, daha önce de Çamlıca Camii inşaatını yaptığı kaydedildi.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl yapılacağını duyurduğu Bitlis’in Ahlat ilçesindeki Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nün inşaatı devam ederken, köşkün Erdoğan’ın imam hatip lisesinden arkadaşı olan Hasan Gürsoy tarafından yapıldığı ortaya çıktı.

Köşk inşaatı Hasan Gürsoy’un yönetim kurulu başkanı olduğu Gürsoy Grup’a bağlı Güryapı Taahhüt Şirketi tarafından yapılıyor. 10 dönümlük arazi üzerine yapılacak ve bin 71 metrekarelik kapalı alanı olacak köşkün Cumhurbaşkanlığı 2019 Yılı Yatırım Programı’ndaki bilgiye göre, projesine 30 milyon TL harcanacak. 

AYM “Yapılamaz” Demesine Rağmen İnşaat Durmadı

Köşk projesine ilişkin geçtiğimiz aylarda Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) iptal kararı olmasına karşın çalışma durdurulmadı. Köşk’ün bulunduğu alanı gösteren uydu görüntülerinde, Van Gölü’nün kıyı bölgesine dolgu alan ve yeni yollar yapıldığı görüldü. Köşk’ün yapıldığı alanın ise daha önce ‘tarım arazisi’ olarak kullanıldığı öğrenildi.

Erdoğan Arkadaşını Zengin Etmiş

Ayrıca Erdoğan’ın lise arkadaşı Hasan Gürsoy’a ait şirket Çamlıca Cami projesi, Cumhurbaşkanlığı Huber Köşkü, Süleymaniye Camii, Galatasaray Üniversitesi, Arkeoloji Müzesi ve Topkapı Sarayı’nın restorasyon işlerini yapan şirket olarak biliniyor. Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu Okçular Vakfı tarafından kullanılan Okçular Tekkesi’nin restorasyonu da Gürsoy Grup tarafından yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.