Tekstil patronu maaşları ödemeden makineleri alıp kaçtı

0
855

İstanbul Sultangazi’de bulunan bir tekstil firmasının patronu işçilerin maaş ve tazminatlarını vermeden makinaları alıp kayıplara karıştı.

Sultangazi’de bulunan tekstil firmasının patronunun işçilerden habersiz bir şekilde makinaları kaçırarak kayıplara karışmasının ardından firmada çalışan 80 işçi mağdur oldu. İşçiler dolandırıldıkları iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunurken patronun geçen haftasonundan beri kayıp olduğu belirtildi. 

İşçiler firma önünde konuyla ilgili bir açıklama yaparak mağduriyetlerini dile getirdi. İşçiler adına konuşan Şükrü Akdemir, “Geçen hafta Çarşamba günü normal çalışıyorduk. Öğleden sonra bize ‘arkadaşlar iş bitti, paydos. Pazartesi günü işbaşı’ dendi. Biz de evimize gittik. Pazartesi sabahı geldik, kapı kapalı. Kapı kapalı olduğu için içeri giremedik. Neyin ne olduğunu da anlayamadık. Herkes birbirine bakakaldı. Kapıdaki bekçiye sorduk. O gece bekçinin gittiğini söyledi. Bunun üzerine biz ne yapacağımızı şaşırdık. Gece kamyon çekmiş, makineleri almış” sözleriyle yaşananları anlattı.

Patrona dolaylı yoldan ulaşabildiklerini söyleyen Akdemir, “Pazartesi günü gelip tazminatlarımız ve alacaklarımızla ilgili bize bilgi vereceğini söyledi. Ama kendisi daha sonra hastalığını bahane ederek gelmedi. Onu da mesaj atarak söyledi. Bunun üzerine biz bugün gidip, hukuki yollardan ihtarnamemizi çektik. Hukuki sürecimizi başlattık. Ama benim şahsen 18 senelik bir tazminatım var. Yıllardır yanındaydık. Biz bir aile gibiydik. Bize yaptığı çok büyük bir yanlış oldu. Bu kadar insanı mağdur etti. Patronumuzdan insafa gelmesini istiyoruz. Yani bu kadar milleti mağdur etmesin. Tazminatlarımızı ödesin, alacaklarımızı ödesin.  Son dönemlerde işlerimiz aslında iyiydi. Son avansımız yattı. Son sigortamın bordrosunu imzaladım. Her şey birden bire oldu. Neyin ne olduğunu anlayamadık” dedi. 

Kaynak: DHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.