Trabzon’da Irkçılar Değil Linç Edilenler Cezalandırılıyor

0
531

Trabzon’da Kürdistan atkısıyla fotoğraf çektirmek isteyen Kürt turistler ırkçı bir grup tarafından saldırıya uğrayarak linç edildi.

Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl’de gezi yapan Güney Kürdistanlı turist kafilesinden bir kişi, Kürdistan atkısıyla fotoğraf çektirmek isteyince çevredeki bir grup bayrağa tepki göstererek turistlere saldırdı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, linç girişimine dönüşen saldırıyı kaydeden kişinin de hakaret ve küfür ettiği açıkça duyuluyor.

Olay sırasında müdahalede bulunan jandarma da saldırganları değil Kürt turistleri gözaltına aldı.

Olaya ilişkin açıklama yapan Trabzon Valiliği de 9 turistin gözaltına alındığını açıkladı.

Valilikten yapılan açıklamada,
“Kuzey Irak’tan bölgemize gezi amacıyla gelen 50 kişilik Irak uyruklu gruptan 9 kişi, üzerinde Kürdistan yazılı atkı ile fotoğraf çekildikleri sırada yöre halkı tarafından kendilerine tepki gösterilerek kısa süreli arbede yaşanmıştır. Olaya kolluk kuvvetlerimiz tarafından müdahale edilerek vatandaşlarımız sakinleştirilmiş ve durum kontrol altına alınmıştır. Olayla ilgili olarak Çaykara Cumhuriyet Savcılığınca 9 Irak uyruklu şahıs hakkında gözaltı işlemi yapılarak adli tahkikata başlanılmıştır.” ifadelerine yer verildi.
Cumhuriyet Başsavcılığı da gözaltındaki dokuz turistin sınır dışı edileceğini duyurdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.